1. SCHLIEFFEN. (vervolg zie No. 8). door M. H. DU CROO. Kapitein van den Generalen Staf. (met 2 schetsen). VII. Reeds in 1904, als General Quartiermeister, schrijft de jon gere Moltke tijdens de stafreis, dat het opvallend is hoe weinig zijn denkbeelden overeenstemmen met die van Schlieffen. En als hij op 1 Januari 1906 „die ehrenvollste Stelle der Welt" gaat innemen, voelt en weet hij zichzelf niet geroepen als een uitverkorene, maar benoemd als een keurige, dege lijke en bij den keizer zeer geziene opperofficier. En als zoodanig bezwaart hem dan ook vanaf den eersten dag de nalatenschap van zijn voorganger. Diens plannen lijken hem te gewaagd, te roekeloos. Bovendien was Moltke, die de geniale conceptie van dit eenig mogelijke ontwerp niet kon aanvoelen, dus ook in zijn hart tegen een schending van de Belgische neutraliteit; de onafwijsbare eisch ten aanzien van een snelle en af doende beslissing op het Westfront. 821 Bei der Durehführung der Operationen ini Schlief- fenschen Sinne kam es weniger auf selbstandige Entschliessungen, wohl aber darauf an, den Kern- punkt der Operationen in allen Lagen festzuhalten und nicht davon abzuirren. Oraf Schlielfen, der die Schwachen der Menschen kannte, ging soweit, eine „exerziermassige Aus- führung" zu fordern. Oeneral von Moltke hatte nicht das Zeug zu einem strategischen Exerziermeister, er war kein Faust, der im Befehlen Seligkeit empfindeter liess den Oberkommandos weitesten Spielraum, und wo er in die Führung eingriff, hatte er kein üiiick. So bleibt schliesslich doch die geschichtliche Verantwortung bei der Iauteren und vornehmen Persönlichkeit, der die Natur den Flug des Genius versagt hatte. Der jüngere Moltke war nicht zum Feldherrn geboren und vorausbestimmt. R. I. P. Groener.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 1