oordeel over den generaal Lanrezac „une mention particulière doit être faite de la20e division, commandée supérieurement par le général Lanrezac''. Het plan XVII wordt ontworpen. Directive No. I. voorziet in de concentratie. Ie groep Reservedivisies (3): \esoul. Ie Leger (Dubail), 5 korpsen, 2 cav. div.gros: Epinal (hier van Vile korps en 8e cav. div. bij Belfort). 2e Leger (de Castelnau), 5 korpsen, 3 res. div., 2 cav. div.; gros: omgeving Nancy (hiervan 2 korpsen N. van Toul). 3e Leger (Ruffey), 3 korpsen, 3 res. div., I cav. div. omgeving Verdun. 5e Leger (Lanrezac), 5 korpsen, 2 res. div., I cav. div., voorloo- pig het cav. korps Sordet (3 cav. div.)grostusschen Verdun en Mézières achter de Maas (hiervan I korps en I cav. div. O. van Stenay, I brigade bij Sedan en Civet. 4e Leger (de Langle de Carry), 3 korpsen, I cav. div.in tweede linieomgeving St. Menehould-Commery. 4e groep Reservedivisies (3, Valabrègue)omgeving Hirson- Vervins in een versterkte stelling. Voorts werd er rekening mee gehouden dat nog zouden aan komen 3 divisies uit N. Afrika 2 legerkorpsen uit de Alpen (voorloopige dekking tegen Italië) 2 a 3 Engelsche korpsen (concentratie in de omgeving van Cambrai-Le Cateau). Na beëindigde concentratie was de bedoeling: „de se porter toutes forces réunies a l'attaque des Allemands". Hierbij zouden twee aanvallen worden aangezet a. door het Ie en 2e Leger in Lotharingen tusschen de Vogezen en de Moezel, met een rechtervleugel-detachement (I korps en I cav. div.) in den Elzas en een linkervleugel-detachement (idem) W. van de Moezel, N. van Toul b. door het 5e Leger en het Cav. korps Sordet ten N. van de lijn Verdun-Metz. Het 3e Leger zou deze beide groepen verbinden en opereeren in Woëvre en op les Hauts de Meuse, terwijl het 4e Leger zich als reserve gereed zou houden om hetzij ten Z., hetzij ten N. van het 3e Leger in te grijpen. Achter de vleugels van het geheel, ter beschikking van den A. B., de le en 4e groep reserve-divisies, respt. te Vesoul en Vervins. Ongeacht de plannen der Duitschers, ongeacht de wijze, waarop zij den oorlog zullen openen, wil Joffre zoowel met zijn rechter- als met zijn linkervleugel aanvallen. 840

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 22