Nemen de Duitschers van huis uit het offensief, dan zullen zij zonder eenigen twijfel Luxembourg bezetten. Ten aanzien van België bestaan echter twee mogelijkheden: a. De neutraliteit wordt niet geschonden. In dat geval neemt het Ie Leger richting op Sarrebourg, rechts beveiligd door het rechtervleugeldet.het 2e Leger op Morhange het linkervleugeldet. observeert tegen Metz, W. van de Moezel. Het 5e Leger sluit op zijn rechtervleugel naar Verdun aan, gaat tusschen deze plaats en de Belgische grens door, richting Dieden- hofen en N. daarvan; het 3e Leger deboucheert uit Verdun, ageert rechts van en in samenwerking met het 5e Legerhet 4e Leger volgt in tweede linie. b. De neutraliteit wordt w e 1 geschonden. De rechtervleugel (Ie en 2e Leger) handelt als onder a. De linkervleugel wordt in het midden tusschen Verdun en Mouzon versterkt door het 4e Leger en rukt op in de streek tusschen Diedenhofen en de Maas beneden Mézières. Aldus in groote lijnen het plan XVII. Menige lezer zal wellicht, en dan met den schrijver van deze studie, vragenmaar wat is nu de leidende gedachte in, de bedoeling van dit plan Het beoogt klaarblijkelijk den aanval toutes forces réunies. Doch welk doel wenscht men met die beide, door het vestingmassief Metz-Diedenhofen gescheiden aanvallen te be reiken Vernietiging van het Duitsche leger? Maar hoe en waar neemt men dat Duitsche leger, neemt men de Duitsche legers aan Stelt men zich voor dien strijd uit te vechten met vier legers in front en het vijfde „ergens" in tweede linie zal de beslissing gezocht worden in een doorbraak, een omvatting van een vleugel of een dubbele omvatting, dan wel verwacht men dat een frontale aanval zonder meer dank zij de aanvalsdriften van de Fransche infanterie tot vernietiging van den tegenstander zal leiden De Franschen hebben zich voorstanders verklaard van het opereeren uit de diepte, van de bataille manoeuvre, gevoerd mét en beslist dóór de gemasseerde reserves. Maar hoe moeten die naast elkaar, als het ware in cordonop- stelling geplaatste le, 2e, 3e en 5e legers, waarschijnlijk zelfs nog met een tusschengeschoven 4e leger, ooit tot een opereeren uit de diepte geraken En waar is de gemasseerde reserve, de masse de manoeuvre, welke in een bataille manoeuvre de vernietiging van den tegen stander moet inleiden en voltrekken Inderdaad, het offensive a outrance, het „offensive endiablée au moment opportun et avec de grandes forces" moet een voor 841

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 23