„In werkelijkheid" heet het verder in dit interview „was Joffre niet het hoofd van het G.Q.G. (men vergelijke hier met het merkwaardige boek van de Pierrefeu „Le G.Q.G."), maar wel de generaal Berthelot, een intelligent man, malheureusement entouré de petits jeunes gens sans aucune expérience de la guerre et qui se sont imaginés que notre offensive dans le Luxembourg balancerait tout et serait décisive". Het plan en de daaraan verbonden concentratie was niet be kend aan de generaals, die die vijf legers zouden aanvoeren, maar wel aan hun chefs van den staf (rapport Engerand) „pour la trés simple raison qu'ils avaient participé a son élaboration". Wellicht nog scherper dan in de Directive no. I komt de strate gische armoede van plan en plannenmakers tot uiting in de wijze, waarop het plan tenslotte tot uitvoering geraakte bij de Instruction Générale no. I (uitgegeven 8 Augustus 1914) een Instructie, bij welker bestudeering men zich weer vruchteloos afvraagtwelke groote gedachte stond hier den veldheer voor oogen, welk groot doel wenschte hij te bereiken waar is, waar blijft de s t ra- te g i e Een overzicht van die Instruction moge hier, zeer verkort, volgen. Hieraan moge echter voorafgaan een aan Lanrezac's boek „Le plan de campagne frangais" ontleende beschrijving van de bijeen komst der legercommandanten, die op 3 Aug. '14 door Joffre aan het Ministerie van Oorlog waren ontboden. „Zal generaal Joffre ons nu eindelijk deelgenoot maken van zijn inzichten ten aanzien van de waarschijnlijke bewegingen der Duit- schers, en aangeven welke rol ongeveer zal toevallen aan elk der legers tegenover de verschillende te voorziene mogelijkheden IJdele hoop Alles bepaalt zich tot een uitwisseling van nietszeggende praatjes totdat de generaal Dubail, commandant van het Ie leger, onge veer als volgt het woord neemt: „Terwijl het gros van mijn leger op Sarrebourgaanvalt, zal het 7e korps, uitgaande van de omgeving van Belfort, den Elzas bin nendringen het korps zal zonder moeilijkheden Colmar bereiken, mais ne pourra dépasser ce point sans faire border le Rhin de- puis Huningue jusqu'a hauteur de sa droite des renforts impor- rants lui seront alors nécessairesor, je ne pourrai pas les lui fournir". Le général Joffre ne semble pas disposé a entendre les obser vations du général Dubail, il lui dit textuellement Ce plan est votre plan; ce n'est pas le mien. De generaal Dubail, denkende dat men hem niet begrepen heeft, ontwikkelt andermaal zijn bovenstaande verklaring. Le général Joffre, la figure plein de ce sourire béat qui lui est coutumier, renouvellé sa réponse exactement dans les mêmes termes 844

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 26