Naar de opvattingen van een man als Moltke marcheerde de rechtervleugel feitelijk „ins Ungewisse" op, terwijl een strategi sche verrassing door dien vleugel, in verband met den langen duur van den moeilijken opmarsch, hem uitgesloten leek (Schlief- fen berekende de bezetting van de lijn Gent-Mons-Sedan eerst voor den 22sten mobilisatiedag.) Zoodoende staat hij van huis uit als een niet overtuigde tegenover het nagelaten ontwerp. Doch ook andere factoren doen hun invloed gelden. Meer en meer komt hij tot de overtuiging, dat de Franschen dadelijk na hun concentratie tot het offensief zullen overgaan het offensief, waarvan hun jonge en toonaangevende school de eenig mogelijke oplossing verwacht. Dat offensief zal, in Moltke's verwachting, tegen de Rijkstanden worden gericht mag hij, kan de keizer „ein Provinz sakrifi- zieren In 1806, tijdens de eerste stafreis onder zijne leiding, wees hij erop dat het naar zijne meening geen zin had om met sterke krachten door België op te rukken, indien een Fransch leger in de Rijksianden viel. Dan moest eerst en voor alles d a t vijan delijke leger worden geslagen dan lag de beslissing in Lotha ringen Dat, wat Schlieffen dankbaar als een Liebesdienst zoude hebben aanvaard, omdat „der machtige rechte Fliigel auch einen gelungenen Französischen Durchbruch bald in die schwerste Niederlage verwandelt hatte" dat kon of durfde Moltke niet begrijpen en aanvaarden. In 1912 staat Moltke nog steeds op hetzelfde standpunt. Dan wil hij zelfs in een dergelijk geval den linkervleugel voorloopig defensief laten optreden en alles, wat niet dadelijk noodig is voor afweer der Belgen en Engelschen, zoo spoedig mogelijk per spoor verplaatsen naar het Zuidoosten: in den sterken rechtervleugel, die door en over alles heen de beslissing moet en zal brengen, stelt Moltke geen vertrouwen meer. Voor een man als Moltke, die geen veldheer is en die zich niet sterk genoeg voelt om een ontwerp, dat boven zijn krachten en bevatting reikt, los te laten en door een eigen ontwerp te vervangen, is dus die rechtervleugel ook het aangewezen doel voor pogingen om tot een „middensoort"-oplossing te geraken. 822 En toch bewees de praktijk in 1914 hoezeer de Fransche legerleiding tegenover een bijna volkomen strategische verrassing kwam te staan, toen oorspronkelijk niemand aan een oprukken van sterke Duitsche krachten op den linker Maas- en Sambre-oever wilde gelooven, de kort op elkaar volgende excentrische doorbraakpogingen der Franschen derhalve werden losgelaten en den Duitschers vrijwel naar alle zijden de kans op een Cannae werd geboden (rechtervleugel, Lotharingen, 20 Aug. 's avonds; centrumj Belgische Ardennen, 22 Aug.; linkervleugel, richting op de Sambre, 24 Aug.),

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 2