Integendeel. Die Strategie ist ein System der Aushilfe en dat moest zij zijn in dit buitengemeen moeilijke gevalop de binnenlijnen staande met in het Oosten de langzaam mobiliseerende, maar over onuitputtelijke menschenvoorraden, onuitputtelijke tijd en ruimte beschikkende Russen, met in het Westen het bijna onneem bare Fransche vestingfront. Heeft nu Schlieffen die Aushilfe gevonden, zoodanig dat zij, gelet op de strategische mogelijkheden in het raam der toen malige politieke constellatie, de beste kansen op een beslissende overwinning in den kortst mogelijken tijd bood Die vraag moet o.i. bevestigend worden beantwoord. Het oorspronkelijke plan Schlieffen, ja zelfs de door den zwak ken, reeds in de eerste oorlogsdagen geestelijk en lichamelijk gebroken Moltke tot uitvoering gebrachte variante, zou, mits ge leid door een „wahrhafter Feldheer", het Fransche leger hebben vernietigd, voor en aleer het ooit tot een Marneslag had kunnen komen. Dat die vernietiging niet werd bereikt, mag in geen enkel opzicht aan Schlieffen worden verweten „nachdem schlechte Musikanten die erste und einzige Aufführung der gewaltigen Kriegssymphonie verpfuscht haben, ist mancher geneigt, dem Komponisten den Misserfolg in die Schuhe zu schieben", schrijft Groener. In deze studie is getracht het onbillijke van een dergelijk oordeel naar voren te brengen en de strategische figuur „Schlief fen'' te schetsen in haar werkelijke en groote beteekenis voor de krijgsgeschiedenis. 849

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 31