gelegenheid om groote blijvende voordeelen te behalen en 's vijands luchtactie voor geruimen tijd lam te leggen. GECOMBINEERDE OPERATIE'S. Onder gecombineerde operatie's te verstaan de samenwerking van marine, landmacht en luchtmacht, ieder onder bevel van de eigen commandanten, tot het bereiken van één gemeenschap pelijk doel. Een voorbeeld van een gecombineerde operatie is het optreden bij een landing van vijandelijke troepen. Het leger is aan den wal gebonden, de vloot aan de zee, de luchtmacht ageert echter boven beiden. De aankomende vijandelijke legermacht is opgepropt in een kleine ruimte en biedt een zeer goed doel voor bommenaanval- len. Een succesvolle bommen- of torpedo-aanval stelt een geheel schip met personeel en materieel buiten gevecht. De te bombar deeren objecten zijn echter kleinen verspreid, terwijl aangenomen moet worden dat zij behoorlijk worden verdedigd. De verdediger heeft de voordeelen in het bezit te zijn van de kust en de beschikking te hebben over voldoende plaatsen voor landingsterreinen; hij is dus vrij in de keuze van de plaats van waaruit hij de operatie's wenscht uit te voeren. Bovendien is het mogelijk om te ageeren vanaf landingsterreinen, welke buiten de actie-radius van vijandelijke bommenwerpers liggen en gebruik te maken van verschillende ver uit elkaar lig gende terreinen. De verdediger bezit alzoo groote voordeelen ten opzichte van de vijandelijke luchtmacht, welke vanaf een of enkele vliegtuigmoederschepen moet optreden, of, indien de aan valler reeds is geland, vanaf één of enkele vooruitgeschoven landingsterreinen. De taak welke aan de luchtmacht bij de landing is toebedeeld is: le. het observeeren van 's vijands bewegingen; 2e. het aanvallen van de vijandelijke schepen; 3e. het verkrijgen en behouden van overmacht in de lucht, in de strook, waarin de landing plaats heeft, tijdens de poging tot landen. De luchtmacht moet voorkomen, dat een vijand zich nestelt op vliegterreinen aan de kust en hem de bescherming van zijn convooi bemoeilijken. Is het een vijand eenmaal gelukt, vasten voet aan den wal te verkrijgen, dan moeten de vliegterreinen aangevallen worden. Doch het is van primair belang, de landing te voorkomen en de luchtmacht moet met alle ten dienste staande middelen ertoe bijdragen, dit doel te bereiken, door het uitvoeren van aanvallen op troepen, schepen en personeel. Alleen de hoog noodige afdee- lingen jagers moeten worden bestemd voor het behouden van overmacht in de lucht, welke noodzakelijk is om de aanvallen te kunnen uitvoeren. 851

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 33