van optreden van de luchtmacht meer die zijn, gevolgd tegen over een gelijkwaardigen tegenstander. Luchtstrijdkrachten kunnen in de volgende gevallen worden ingezet a. voor het scheppen of herstellen van wet en orde binnen de landsgrenzen, b. voor het onderwerpen van een lastig of oproerig volk, aan of buiten de landsgrenzen, c. voor het onderdrukken van woelingen of opstand. Teneinde het grootst mogelijke nut van de luchtstrijdkrachten te kunnen trekken is onder alle omstandigheden een doeltreffende berichtgeving noodzakelijk. Bij operatie's voor het onderdrukken van woelingen en opstand doen zich bijzondere moeilijkheden voor. Tijd en plaats van uitbreken zullen vaak niet kunnen worden voorzien en het brandpunt van het verzet zal niet altijd juist zijn vast te stellen. Krachtdadige en onmiddellijke actie is nood zakelijk, teneinde uitbreiding te voorkomen. De actie moet echter zoodanig worden gevoerd, dat de bevolking van de bepaalde streek zich naderhand weder in die streek zal kunnen vestigen. Het vraagstuk, dat zich voordoet bij de actie tegen een derge- 1 ij ken vijand, is, dat moet worden getracht hem te onderwerpen met het minst mogelijke verlies aan menschenlevens en vernieling van eigendommen, terwijl de operatie's moeten worden uitgevoerd, zoo economisch mogelijk, wat betreft tijd, geld en krachtsinspanning. Indien luchtstrijdkrachten zelfstandig worden ingezet, wordt aan den vijand de gelegenheid ontnomen om te vechten, er be hoeven geen kwetsbare verbindingslijnen te worden onderhouden in vijandelijk gebied, en ongerekend een enkel ongeval of verlies, wordt de risico uitgesloten van een mogelijke tactische mislukking, met het onvermijdelijke gevolg van aanmoediging voor den vijand en verlies van moreel van de eigen troepen. Zelfstandige operatie's van de luchtmacht zijn mogelijk in elk gebied, ongeacht den aard van het terrein, dat binnen de actie radius van een geschikt landingsterrein ligt. De luchtactie kan onverwijld aanvangen en is onafhankelijk van een oprukkende troepenmacht. Deze snelheid van actie maakt het mogelijk, om door tijdig machtsvertoon van een groot aantal vliegtuigen tegelijkertijd, het uitbreken van vijandelijkheden te voorkomen. Indien daadwer kelijke actie noodzakelijk is, kan deze met evenveel of even weinig voorafgaande waarschuwing als wenschelijk is, worden ondernomen en waar geen luchtstrijdkrachten voor defensieve doeleinden behoeven te worden afgezonderd, desnoodig met alle beschikbare krachten worden uitgevoerd. Kortom er zijn geen factoren, welke het in actie brengen van de luchtmacht belemmeren. Daarentegen zullen strijdkrachten op den grond, indien geen bepaalde objecten zijn aan te wijzen, moeten overgaan tot het 853

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 35