najagen van een hoogst bewegelijken tegenstander, terwijl zij zelf door de zorgen voor de verpleging e. d. veel minder bewegelijk zijn. Een luchtbombardement is vooral doelmatig tegen groote ma- terieele objecten, als steden, dorpen en bezittingen van den vijand, terwijl groote verliezen aan menschenlevens kunnen wor den toegebracht, indien de vijand verzameld is. Dit laatste zal alleen kunnen voorkomen, indien de vijand kan worden verrast. Het zal evenwel slechts als een uiterste middel toepassing mogen vinden. De luchtmacht kan door het onophoudelijk bestoken van een bepaald gebied het normale leven van de aanhangers der ver zetspartij onderbreken. De vijand zal dergelijke aanvallen trachten te ontkomen door het verlaten van de nederzettingen en dekking zoeken in de vrije natuur, doch dit sluit in zich, dat het normale leven wordt ontwricht. Door het uitvoeren van juist gerichte luchtaanvallen kan hier aan kracht worden bijgezet en volgehouden, totdat de vijand geneigd is, zich te onderwerpen. Indien dus een vijand afhankelijk is van bezittingen, welke een goed object vormen voor een aanvallende luchtmacht en welke binnen bereik van een bepaald vliegterrein liggen, zal het mo gelijk zijn, voor een luchtmacht om zelfstandig een beslissing te bereiken; is dit niet het geval, dan kunnen luchtstrijdkrachten worden ingezet, in samenwerking met een troepenmacht of ter ondersteuning daarvan. Indien een luchtmacht optreedt in samenwerking met een troe penmacht, kunnen de volgende opdrachten worden uitgevoerd a. opsporen en verkennen van den vijand b. verbinding onderhouden met vèrafgelegen posten c. ondersteuning van eigen troepen d. in bepaalde gevallen waarnemen van artillerievuur e. aanvallen met mitrailleurs en bommen op plotseling ver schijnende doelen. Het waarnemen van artillerievuur zal in het algemeen zeer moeilijk zijn, zoodat veelal meer heil zal zijn Ie verwachten van een directen aanval op het bepaalde doel. Vèrafgelegen posten, welke geïsoleerd komen te liggen en waarvan het veroveren voor den vijand een groot moreel succes zou beteekenen, kunnen door de luchtmacht op snelle wijze wor den ondersteund en van het noodige worden voorzien. Verbindingslijnen en convooien kunnen door de luchtmacht worden gesteund en beveiligd, waardoor ook het moreel van de beveiligende afdeelingen op den grond in hooge mate zal worden verhoogd. Door het aanvallen van vèrafgelegen doelen kan het geheele verzet op belangrijke wijze worden gebroken of belemmerd, terwijl zulk een aanval van grooten moreelen invloed kan zijn. 854

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 36