Door middel van transportvliegtuigen kunnen personeel en materieel worden vervoerd naar bedreigde plaatsen of naar een plaats, zoo dicht mogelijk in de nabijheid. Voorts kunnen tal van andere diensten woiden verricht, welke van groote beteekenis kunnen zijn op het verloop van den strijd. Verstrekkingen van allerlei soort kunnen door middel van parachutes worden afgeworpen, ernstige gewonden kunnen in bepaalde gevallen sneller en beter worden vervoerd, dan met andere middeien van vervoer. HET GEBRUIK VAN LUCHTSTRIJDKRACHTEN TEN BEHOEVE VAN HET CIVIEL BESTUUR. De basis, waarop wet en orde berusten, is een gezond en krachtig bestuur. De kracht, welke van het bestuur uitgaat, wordt door de be volking beoordeeld naar de mate, waarop dat bestuur in staat is, om met doelmatige en gepaste middelen onmiddellijk bestraffing toe te passen, indien wangedrag doorkomt. Luchtstrijdkrachten kunnen, behoudens na te noemen uitzon deringen, voor dit doel met succes worden ingezet. Door bedreiging met bombardement of een bombardement zonder dat nog ernstige schade of enstige verliezen worden te weeggebracht kan reeds een groot moreel effect worden bereikt. Indien in zeer bedekt terrein moet worden geageerd of wel wanordelijkheden in een overigens rustige streek moeten worden onderdrukt, moet echter een bombardement als een minder ge- wenscht middel worden aangemerkt. Herstel van de orde moet alsdan worden overgelaten aan de troepen op den grond. Normaal echter zal een luchtactie zonder nog ernstig onheil aan te richten doeltreffend zijn, en een afschrikwekkend effect, kunnen hebben, zoodat het aantal gelegenheden, waar bestraffing noodig zal zijn, sterk vermindert. Het optreden van luchtstrijdkrachten zal den duur van den tegenstand verkorten, terwijl de snelheid, waarmede kan worden opgetreden, het mogelijk maakt, de beweging in het beginstadium te localiseeren. Voor dit doel zullen de luchtstrijdkrachten moeten gelegerd zijn in enkele centrale basissen, welke beveiligd zijn door de aanwezigheid van plaatselijk garnizoen. Vanuit deze centra kan de luchtmacht een zeer groot gebied bestrijken en door middel van goede verbindingen met het civiel bestuur, snel hulp bieden aan locaal optredende troepen. Een luchtbasis verlangt goede verbindingslijnen, doch deze zijn weinig aan verstoring onderhevig door de snelle wijze, waar op de luchtmacht langs deze lijnen kan optreden en in noodge vallen aanvulling kan verkrijgen door middel van transportvlieg tuigen. 855

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 37