HET LUCHTGEVECHT. Bomvliegtuigen worden ingezet om offensieve opdrachten uit te voeren (bomaanvallen), worden zij echter door vijandelijke lucht strijdkrachten aangevallen, dan zijn zij voor hun verdediging af hankelijk van hun defensief vermogen (mitrailleurvuur naar alle zijden), zij zullen in het algemeen niet aanvallen. De taak, welke aan jagerafdeelingen, wordt toebedeeld is in hoofdzaak defensief, doch zij moeten onder alle omstandigheden waaronder zij het luchtgevecht zullen hebben te voeren, dit met de meest mogelijke energie tactisch-offensief uitvoeren. Hoe minder het aantal jachtvliegtuigen is, hoe intensiever men zal moeten aan vallen, vooral om een zoo hoog mogelijk moreel te kweeken en te onderhouden. De drie dimensie's, waarin de luchtmacht optreedt en de moei lijkheid om andere vliegtuigen vanuit de lucht te ontdekken, maken het imioeilijk, den vijand op te sporen en aan te vallen. Het is dan ook oneconomisch en veelal nutteloos om jachtvlieg tuigen in de lucht te zenden teneinde naar een onbepaalden vijand te zoeken. In zulke omstandigheden is het bombardeeren van sommige tref- bare en belangrijke punten, welke de vijand gedwongen is te verdedigen, een van de meest' doelmatige methodes, om hem tot actie te brengen. Tactische beginselen. Het succes in het luchtgevecht is in het algemeen afhankelijk van: a. eenvoudige tactische plannen, b. de juiste keuze van het voor de bepaalde situatie meest ge schikte plan, c. de wijze van uitvoering. In vredestijd moeten alle aangenomen tactische methodes voor het luchtgevecht worden ontwikkeld en geperfectionneerd. Deze plan nen moeten het product zijn van voortdurende beproeving bij de verschillende oefeningen. Om van voortdurende practische waarde in den oorlog te zijn, moeten ze weinig in aantal zijn en eenvoudig van uitvoering, zoo dat de gemiddelde piloot er volkomen mede vertrouwd is, terwijl zij in de piactijk doeltreffend moeten zijn met een minimum van tijd, benoodigd voor oefening. Het is daarom noodzakelijk ze te beperken tot die methodes, noodig voor de verschillende gevallen, welke in een luchtgevecht ontmoet kunnen worden en ze aan te passen aan de speciale karak teristieken van de verschillende soorten van vliegtuigen. De tactiek, aangenomen voor de luchtstrijdkrachten in het ge vecht wordt bepaald door de algemeene constructie en de bewa- 856

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 38