pening van de vliegtuigen en het doel waarvoor zij moeten worden gebruikt. In het algemeen kunnen de luchtstrijdkrachten worden verdeeld in twee klassen, nl. die, welke gebouwd zijn als vechtmachines de jachtvliegtuigen en die, welke gebouwd zijn voor andere doel einden zooals het werpen van een zoo groot mogelijke lading bommen, het uitvoeren van verkenningen, het vervoeren van troe pentransporten enz. De toestellen van de eerste soort moeten een hoog prestatie vermogen bezitten en een groote manoeuvreervaardigheid, terwijl de laatste zoodanig moeten zijn geconstrueerd, dat zij het beoogde doel zoo goed mogelijk kunnen bereiken. De ontwikkeling van de bewapening en de constructieverande ringen in de bouwwijze der toestellen leidt tot verandering van de tactiek van het luchtgevecht. Het succes van een bepaalde aanvals- methode kan worden teniet gedaan door een voorziening in de bewapening of door het wegnemen van blinde hoeken als gevolg van een verbetering in constructie. Invoering van een zwaarder kaliber maakt vuur op grooteren afstand mogelijk. Vuur naar alle zijden kan worden verkregen door toename van het aantal mitrailleurs en mitrailleurschutters en door vermindering van vuurpauzes, veroorzaakt door de struc tuur van het toestel. Al deze veranderingen zullen het offensief en het defensief ver mogen van het vliegtuig doen toenemen en de methode van aan vallen en verdedigen wijzigen. Het is daarom noodzakelijk, dat de gevechtstactiek, in nauw verband wordt ontwikkeld met den vooruitgang van de constructie- wijze van de toestellen en met de invoering van nieuwe vormen van bewapening. Keuze van het tactische plan. De keuze van het tactische plan is afhankelijk van de omstandig heden, waaronder het gevecht gevoerd moet worden en van de beslissing van den leider. Is eenmaal het plan beraamd, dan moet dit met de meest moge lijke beslistheid worden uitgevoerd. Uitvoering van het plan. De uitvoering is in hoofdzaak afhankelijk van a. het bekwaam en handig uitvoeren, b. het juiste gebruik van de vuurwapens, c. de kracht van de manoeuvre. De aanval moet met beslistheid worden uitgevoerd en doorgezet tot in het vijandelijk gebied. 857

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 39