Een hooge graad van discipline en oefening moet worden onder houden om den samenhang in de aanvallende afdeeling te verzekeren en het wederkeerig ondersteunen te bevorderen, zoodat het mogelijk is, herhaalde aanvallen uit te voeren met een minimum kans op verwarring of op verlies van controle over de afdeeling, terwijl een maximum vuurconcentratie moet kunnen worden uitgebracht op het beslissende moment. Het doeltreffend gebruik van luchtstrijdkrachten in het gevecht hangt in de eerste plaats af van de individueele bekwaamheid in het schieten met de mitrailleurs terwijl het vuren met de vaste voormitrailleur bovendien afhankelijk is van de snelheid en juist heid van de manoeuvre met het vliegtuig. De mogelijkheid om juist- heidsvuur te kunnen afgeven, is gewoonlijk van snel voorbijgaanden aard en de behendigheid om van zulke gelegenheid gebruik te maken is van het grootste belang. Indien de eigen aanvallende luchtstrijdkrachten het voordeel van de grootere hoogte hebben en superieur prestatievermogen en ma noeuvreervaardigheid bezitten ten opzichte van de aan te vallen vijandelijke, vliegtuigen moeten deze voordeelen tot het uiterste worden benut, zoowel voor wat betreft de verrassing, als de con centratie van den aanval. De formatie, welke genoemde voordeelen bezit, is in staat het initiatief te nemen en te behouden en kan het moment van den aanval en het afbreken van het gevecht bepalen en evenzoo de richting en concentratie van den aanval. Gevechten in formatie. Samenwerking en vuurconcentratie in het luchtgevecht kunnen worden verkregen door het aannemen van een bepaalde formatie, waarvan het doel is, eikaars actie te ondersteunen en eenheid van uitvoering te verkrijgen onder bevel van een leider. De grootte van de formatie wordt bepaald door het aantal lucht strijdkrachten, dat gemakkelijk onder controle van een commandant is, terwijl de formatie den voor de uit te voeren taak vereischtèn samenhang en manoeuvreervaardigheid moet bezitten. De formatie, welke door bommenwerpers en verkenningsvlieg tuigen zal worden aangenomen, moet zoodanig zijn, dat zij naar alle kanten vuur kan uitbrengen en dat de vliegtuigen elkaar onder ling zooveel mogelijk kunnen ondersteunen. De kracht van zulk een formatie is de samenhang, waardoor het voor een aanvallenden vijand onmogelijk zal zijn, de formatie uit elkaar te drijven. Onder vuur van luchtafweergeschut moet snel de open formatie aangenomen kunnen worden, zonder dat dit verlies van controle over het geheel mag veroorzaken. Een afdeeling jachtvliegtuigen is in haar optreden uitsluitend offensief. Het vormen van de formatie heeft in hoofdzaak ten doel verzekeren van de controle, de samenwerking en de richting 858 O O

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 40