Indien een formatie jagers wordt aangevallen door jagers, van superieure kwaliteit of in grooter aantal, zal het soms raadzaam zijn, een meer compacte formatie aan te nemen, teneinde het risico te ontgaan van uit elkaar gedreven te worden en partieel te worden vernietigd. Tegen een afdeeling jagers van inferieure kwaliteit of geringere sterkte is de kracht van den aanval gelegen in de snelheid van handelen, de verrassing en concentratie door middel van snelle bewegingen, gepaard gaande met samenwerking van de onderdeelen (patrouilles). Ze mag daarom niet zoo gesloten zijn, dat de onder deelen teveel in hun vrijheid van beweging beperkt worden. Offensieve patrouilles van jagersafdeelingen. Indien een jagerformatie optreedt ten behoeve van operaties van de marine of het landleger zal haar taak zijn de vernietiging van de vijandelijke luchtstrijdkrachten, welke die operaties zouden wil len belemmeren, het versluieren en beschermen van de eigen handelingen en het gelegenheid geven aan de eigen vliegtuigen de taak van waarneming en verkenning uit te voeren. Verdediging door middel van uitsluitend defensief optreden is ondoelmatig en oneconomisch. De beste methode voor een jagerformatie, om andere afdee- lingen van de eigen luchtmacht te beschermen, is het uitvoeren van een offensieve actie tegen den vijand, verwijderd van het tooneel van actie van de eigen luchtmacht, waardoor deze hier minder gehinderd of geheel voor vijandelijke aanvallen gevrij waard zullen blijven. Door aanvallende actie's zullen de vijandelijke luchtoperaties belemmerd en gebonden worden en op deze wijze indirect be scherming gegeven worden voor de eigen verkenners. Indien de vijand slechts over weinige vliegvelden beschikt, is een zeer succesvolle methode, behalve het vernietigen van die vliegvelden door de bommenwerpers, het voortdurend houden van jagerpatrouilles boven het vliegterrein, teneinde te beletten, dat 's vijands luchtstrijdkrachten van hieruit kunnen opereeren. Indien dit plan onuitvoerbaar is, kan het tooneel van den strijd worden overdekt met een scherm van offensieve patrouilles, zoo danig optredend, dat de vijandelijke luchtstrijdkrachten ontdekt en aangevallen worden, vóór zij de eigen luchtmacht kunnen aanvallen of wel aanvallen ondernemen op de eigen belangrijke objecten. Teneinde het volle voordeel te trekken van het initiatief in het luchtgevecht en het uiterste gebruik te maken van de verrassing, moet aan elke afdeeling welke een bepaalde opdracht moet uit voeren, een zoodanige vrijheid van handelen worden gelaten, als mogelijk is in verband met het optreden van andere afdee- lingen. 859

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 41