Om die reden is het niet raadzaam, de afdeelingen meer dan strikt noodzakelijk te binden wat betreft plaats en hoogte waar zij moeten optreden. Bevelen moeten begrensd zijn tot de bepaling omtrent hun taak, aan den commandant de volle vrijheid latend, die taak op de eigen wijze uit te voeren. Door de groote kans op ontwijken in de lucht, zal het bij een actie tot het opsporen van vijandelijke vliegtuigen dikwijls noodzakelijk zijn, in meerdere linies van patrouilles op te treden, elke linie op verschillende hoogte. De taak van de achterste en hoogst vliegende patrouille zal in hoofdzaak een beschermende zijn, doch ook haar moet de vrijheid gelaten worden, zelf krachtig in te grijpen, indien de vijandelijke luchtstrijdkrachten in haar nabijheid komen. Bescherming tijdens het verblijf in de lucht. De beste bescherming van een afdeeling bomvliegtuigen of ver kenningsvliegtuigen wordt verkregen door het aannemen van de meest geëigende formatie van die afdeeling in dien zin dat een maximum vuurconcentratie verzekerd is. Het afwerend vermogen is afhankelijk van goede tactiek en samenhang in de formatie, bewegelijkheid, waakzaamheid, hooge graad van discipline en het voortdurend bedacht zijn op verandering van tactiek van den vijand. Elke afdeeling luchtstrijdkrachten zal zich zelf hebben te be schermen op zijn weg door de lucht, gaande naar en keerende van het doel en moet daarom optreden in een zoodanige formatie, dat vuur in alle richtingen uitgebracht kan en zoo groot mogelijke onderlinge ondersteuning kan worden verleend. Omdat de samenhang in een formatie van zoo groot belang is, zal de vijand steeds trachten om de formatie uit elkaar te drijven en de toestellen partieel te vernietigen. Slechts als hooge uitzondering is de toevoeging van een jagerafdeeling verantwoord aan een formatie vliegtuigen welke op grooten afstand moet ageeren. Behalve door het verschil in snelheid en hun beperkte brandstof voorraad zijn zij door hun noodzakelijk offensief optreden zeer gemakkelijk weg te leiden van de formatie, welke zij moeten beschermen. Bescherming van de vliegvelden. Indien de vijand over luchtstrijdkrachten beschikt, is de ver dediging van het vliegveld tegen een luchtaanval het eerste, waaraan gedacht moet worden. In de eerste plaats zijn laag-langs-den-grondsche aanvallen te vreezen, tenzij men over een zoodanig doelmatigen afweer be- 860

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 42