Zij kunnen met succes uitgevoerd worden in den rug van een stelling, waar minder tegenstand zal worden ontmoet en tegen doelen, welke in een open veld zijn opgesteld. Wij kunnen twee soorten aanvallen op gronddoelen onder scheiden le. systematische aanvallen, uitgevoerd als deel van een plan om een tevoren berekend resutaat te bereiken, 2e. aanvallen, uitgevoerd zonder voorafgaande regeling, tegen plotseling verschijnende doelen. De eerste vermelde aanvallen kunnen b.v. gericht zijn tegen verbindingen van de strijdende troepen achterwaarts of met het hoofdkwartier. Hoe verder de aanvallen naar achteren worden uitgevoerd, hoe meer resultaat te verwachten is. De tweede soort aanvallen kunnen gericht zijn tegen troepen concentraties en bewegingen van de vijandelijke troepen, trans porten en andere loonende doelen. Vooral zal van dit soort aanvallen succesvolle toepassing kun nen vinden in den bewegingsoorlog, bij de vervolging, bij een terugtocht of bij een doorbraak. Voor de aanvallen van de tweede groep kunnen alle soorten luchtstrijdkrachten gebruikt worden, jagers of lichte bommenwer pers, echter vliegtuigen, bestemd voor den verbindingsdienst slechts in noodgevallen. Het succes van den aanval is afhankelijk van de snelheid van berichtoverbrenging en verbinding. Vaak zal een melding ver kregen worden van waarnemers. In den bewegingsoorlog zullen de doelen, welke voor aanval len van luchtstrijdkrachten loonend zullen zijn, veelal van snel voorbijgaanden aard zijn; daarom zal het van veel nut zijn, één of meerdere afdeelingen of patrouilles vliegtuigen steeds gereed te hebben voor dit soort opdrachten, liefst op een vliegterrein, zoo dicht mogelijk achter de linies, teneinde in den kortst mogelijken tijd boven het doel te kunnen zijn. De aanvallen kunnen worden uitgevoerd: le. tegen een terugtrekkenden vijand. De eigen infanterie zal spoedig zijn uitgeput, de luchtmacht daarentegen niet, de actie van het vijandelijk luchtafweergeschut zal verminderen, terwij! de verbindingen steeds slechter worden. Vooral wan neer een troep op den weg is samengetrokken zal hij een dankbaar object voor aanvallende vliegtuigen vormen. 2e. wanneer de eigen troep in gevaar verkeert. De luchtmacht moet de voorste vijandelijke troepen aanvallen, teneinde de eigen troepen gelegenheid te geven, zich vrij te maken. Zij moet indien noodzakelijk de kans op zware verliezen trot- seeren om de eigen troepen bij te staan. 3e. indien een verrassing mogelijk is, b.v. in een défilé of op een verzamelopstelling. Zorgvuldige studie van de kaart is 862

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 44