Laagvliegende jagers hangen voor hun veiligheid af van de snelheid, manoeuvreervaardigheid en het verrassend op treden. Tegen aanvallen van boven worden zij tijdens den aanval beveiligd door de hooger vliegende afdeelingen. De lichte bommenwerpers, welke een zekere hoeveelheid bom men medevoeren, hebben door hun mitrailleurs voldoende afwe rend vermogen en kunnen zoodoende de lager vliegende toestel len tegen een aanval van boven beschermen. De aanval van de jagers op het gronddoel beschermt de bommenwerpers weer tegen vuur vanaf den grond. Tenslotte worden de bommenwerpers weer beschermd door de patrouilles jagers op grootere hoogte. De noodzaak een beschermende jagerafdeeling op te zenden en de sterkte van die afdeeling hangt af van de van 's vijands zijde te verwachten luchtactie, in de strook, waarin zich het aan te vallen doel bevindt. Indien de vijand een sterke luchtmacht bezit, moet een voldoend groote formatie worden toegevoegd om het strijdend geheel te beschermen. Het optreden van de gecombineerde formatie. De gecombineerde aanval zal liefst bij helder weer worden uitgevoerd, daar anders de samenwerking te bezwaarlijk wordt. De verschillende afdeelingen, waaruit de formatie bestaat, zul len op een te voren nauwkeurig aangegeven punt op elkaar aansluiten. Elke afdeeling vliegt op een bepaalde hoogte, en de leider van de voorste afdeeling treedt op als leider van het geheel. Als de eerste afdeeling den aanval inzet, zullen de overige af deelingen hierin volgen, behalve de afdeeling, welke als bescher mende afdeeling optreedt, welke boven het doel blijft cirkelen, totdat de opdracht is volvoerd. Teneinde verwarring en de kans op botsingen te voorkomen, zullen de achtervliegende afdeelingen den afstand vergrooten, zoodra de voorgaande afdeeling den aanval inzet, zoodat deze voldoende tijd en ruimte heeft, den aanval uit te voeren en zich van het doel te verwijderen, voordat de volgende afdeeling den aanval inzet. Na een aanval uitgevoerd te hebben, verzamelt de afdeeling zich in een van te voren bepaalde richting, terwijl bochten tijdens de geheele actie steeds of rechts of linksom, hetgeen tevoren wordt bepaald, moeten worden gemaakt. De convergeerende aanval, (zie fig. IV). Onder een convergeerenden aanval moet worden verstaan een snel op elkaar volgende serie van aanvallen uit verschillende richtingen op een enkel doel, op den grond. Het oogmerk is den verdediger op den grond in verwarring te brengen, zoodat deze zoo min mogelijk gelegenheid heeft zijn afweermiddelen op den aanvaller te richten. 865

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 47