het land moeten steunen. Uit dien hoofde beteekenen ze voor de eigen luchtstrijdkrachten een zeer belangrijk en vaak ook dankbaar aanvalsobject. Indien eerst de noodige gegevens kunnen worden verkregen, liefst met behulp van luchtfoto's, zal dit de uitvoering van den aanval vergemakkelijken, doch de mogelijkheid van verrassing verminderen. Vliegterreinen kunnen onderscheiden worden in le. permanente vliegterreinen; sterke gebouwen en een lucht- afweerorganisatie met kanonnen en zwaar kaliber mitrailleurs 2e. semi-permanente terreinenvluchtig opgestelde gebouwen en meer eenvoudige verdediging met mitrailleurs 3e. tijdelijke vliegterreinen en terreinen, welke dicht achter de voorste lijn liggen, in het algemeen slechts beschermd door de aanwezigheid van troepen in de nabijheid. Methode van den aanval. De aanvallen kunnen worden uitgevoerd door bommenwerpers en jachtvliegtuigen, optredend onafhankelijk of in samenwerking met elkaar. Hieronder volgen de kenmerken van eenige aanvalswijzen, waar bij moet worden bedacht, dat voor elk voorkomend geval speciale overwegingen moeten gelden, in verband met den toestand en den aard van het aan te vallen object. le. Aanvallen van bommenwerpers bij dag. Door een aanval van een afdeeling bommenwerpers tegen het doel te concentreeren, zal een grooter materieel voordeel zijn te behalen, dan door een serie van aanvallen door individueel optredende bommenwerpers. Kan de aanval verrassend worden uitgevoerd, dan moet vanaf lage hoogte worden aangevallen, is verrassing buitengesloten, dan heeft de aanval vanaf de normale hoogte plaats. 2e. Aanval van bommenwerpers bij nacht. Des nachts verdient het aanbeveling de aanvallen individueel te laten uitvoeren, in de eerste plaats vanwege de bezwaren verbonden aan het formatie-vliegen bij nacht en voorts omdat het van groot voordeel is, indien een van de voorgaande aan vallers brand heeft veroorzaakt, dit beteekent voor een volgenden aanvaller een prachtig richtpunt. 3e. Aanval van jachtvliegtuigen. De aanval heeft ten doel, het verrassen en demoraliseeren van het personeel en moet daarom worden uitgevoerd in massa en van geringe hoogte. Het is niet raadzaam, éénzitsjagers te gebruiken voor den aanval op vèr verwijderde of permanente vliegterreinen. 868

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 50