uit de richting komt. Verder nog tempeering verlengen bijv. Reg. 9 minder. Uit het vorengaande volgt, dat de methode 1 °/00 SH te hoog (laag) is°/oo rechts (links) in bergterrein alleen toe te passen is, als de zekerheid bestaat dat de batterij zijdelings nauwkeurig op het inschietpunt gericht staat. Deze zekerheid hebben we vrijwel nooit, derhalve is het beter haar niet toe te passen, daar zij tot verkeerde conclusies aanleiding kan geven. Op welke wijze kunnen we nu deze moeilijkheden te boven komen? In den aanvang mocht reeds worden aangetoond, dat indien de foutieve SH (P'D, fig. 3) bekend is, de zijdelingsche afwijking der batterij ook bekend is en P'D gevonden wordt door van de opgemeten SH, de ware SH. af te trekken. De vraag doet zich nu voor, hoe vinden we de ware SH. Deze kunnen we door den O. C. laten opmeten, tegelijkertijd bij het vereenigen der richtlijnen. Daar de O. C. over een bous- solehoekmeter beschikt, behoeft het vereenigen der richtlijnen niet plaats te hebben in een 1 sec. laag, maar kan de tusschen- ruimte grooter genomen worden, waardoor hij met behulp van den terreinhoekmeter van zijn boussole-hoekmeter de SH. boven de horizontaal kan opmeten. Na aftrek der gegeven vermeerdering weten we de ware SH. Nu is in de vermeerdering de terreinhoek naar het doel inbe grepen, is de th. dus fout, dan komen we tot een verkeerde ware SH opgegeven door den O. C. Is bijv. de berekende th. naar een doel 18 °/0D en de werkelijke terreinhoek 14 °/00> dan is dus bij een SH opgemeten door den O. C. 18 °/00 boven de horizontaal, de ware SH 18— 14 4°/00, terwijl we de conclusie trekken, dat de SH 0 is (18 18). In werkelijkheid vinden we op deze wijze nooit de foutieve SH maar altijd een combinatie van een th. fout en een foutieve SH (zijdelingsche afwijking), tenzij de th. met juistheid bekend is. De fout in den terreinhoek zal in den regel niet zoo groot zijn. Vorenstaande methode is echter niet op te vatten als een inschietmethode op zich zelf, maar om de 2 of 3 lagen welke noodig zijn om de richtlijnen te vereenigen, tevens dienstbaar te maken aan een verbetering der zijdelingsche richting der bat terij en er zeker van te zijn dat de eerste laag met lage spring- punten in de nabijheid van het doel valt, en waarnemingen op levert. Bovendien verhoogt zij het inzicht in het schieten in bergterrein. Zij kan dus het inschieten belangrijk verkorten en geeft ons direct reeds gegevens omtrent den brandtijd der sasringen. Bovendien is zij van groot nut voor een waarnemer, die naar een hoog uitzichtgevend punt is gestuurd, om in een paar lagen 878

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 60