6. VOORBEREIDE BRUGGEN. door H. A. E. VENNIK. Kapitein der Genie. (met 3 schetsen en 3 foto's). Een van de voornaamste onderdeelen van de taak van de Pioniertroepen is het maken van gemeenschappen, waaronder wordt verstaan het slaan van bruggen, de aanleg en verbetering van wegen, enz. Bij de opleiding en oefening van de Genietroepen (waarmede in dit verband hier alleen de pioniers worden bedoeld) wordt een zeer ruime plaats toebedeeld aan dit deel van de taak en zeer terecht, daar deze werkzaamheden een zoodanige pionier- technische kennis en geoefendheid vereischen, dat, wil men in oorlogstijd op de pioniers kunnen rekenen, reeds in vredestijd deze ten volle voor hun taak geschikt moeten worden gemaakt en gehouden. Meermalen wordt de meening verkondigd, dat elke Inlander van nature een geboren bamboewerker is en derhalve na korten tijd tot een geschikt pionier is te maken, omdat bij de gebruike lijke tijdelijke brugconstructies bamboe toch het hoofd-materiaal zal zijn. De praktijk heeft echter anders uitgewezenniet alleen, dat pionier-technisch bamboewerk ook grondig moet worden geleerd, doch ook zal volstrekt niet altijd bamboe het hoofdmateriaal bij brugslag kunnen vormen, hetzij dat het plaatselijk niet in vol doende hoeveelheid of qualiteit is te krijgen, hetzij dat zwaarder of sterker materiaal moet worden toegepast. Gelukkig is het denkbeeld, dat de Indische pioniers vrijwel uitsluitend grond- en bamboewerkers zijn, de laatste jaren wel eenigszins aan het minderen o. a. als gevolg van het feit, dat bij oefeningen wel is gebleken, dat de Genietroepen ook met andere materialen vlug en goed werk kunnen verrichten. De steeds hooger wordende eischen van mobiliteit, aan de diverse organen van een opereerend leger gesteld, hebben een zeer merkbaren invloed gehad op de taak, die de Genietroepen op de schouders is gelegd en hier wordt meer in 't bijzonder gedacht aan het reeds genoemde deel dezer taak n. 1. het maken van gemeenschappen, speciaal bruggen. 891

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 73