Door de uitbreiding van het autovervoer is de belasting, waar op een brug berekend moet worden, toegenomen en bleek bamboe boven een bepaalde grens niet meer als brugmaterieel geschikt te zijn. Het gevolg hiervan is, dat naast door de praktijk ge schikt gebleken brugtypen met bamboe als hoofd-materiaal, andere typen moesten worden ontworpen, welke wel geschikt zijn voor overgang van zware voertuigen. Nu doet zich hier in Indië de groote moeilijkheid voor, dat in tegenstelling met Europa, practisch nergens ander, voor zware bruggen geschikt, materieel in voldoende hoeveelheid plaatselijk of in de nabijheid is te verkrijgen, zoodat het slaan van een zware brug hier moet worden voorafgegaan door dikwijls zeer tijdroo- vende werkzaamheden voor het verkrijgen van het benoodigde materiaal in de vereischte hoeveelheid. Welke materialen daarvoor in aanmerking komen hangt van de plaatselijke omstandigheden af, maar vanzelf komt men tot de gedachte, dat, waar bamboe niet meer kan worden toegepast, het eerst in aanmerking komend materiaal hout zal zijn. Wanneer niet kan worden beschikt over een reeds aanwezige hoeveelheid hout, hetgeen vrijwel steeds niet het geval zal zijn, is het verkrijgen daarvan een bijzonder tijdroovend en veel werk vereischend iets. Het omkappen van boomen, het op maat zagen van de stam men en het versieepen en verder bewerken vordert geruimen tijd, die te velde meestal niet beschikbaar is. Door toepassing van speciale gereedschappen en werktuigen kan in sommige geval len een niet onaanzienlijke tijdwinst worden verkregen en der halve is het noodzakelijk, dat de Pioniers over dergelijke hulp middelen beschikken. Sedert kort zijn bij het B. G. T. eenige bijzondere werktuigen aanwezig, welke houtwinning als bovenbedoeld kunnen verge makkelijken. O. a. wordt beschikt over „boomtrekkers", zijnde toestellen voor het in zijn geheel omvertrekken van niet te zware boomen waardoor het omhakken daarvan komt te vervallen. Deze toe stellen zijn tevens bruikbaar voor het verplaatsen van zware voor werpen, voor het opruimen van boomstammen in rivieren en voor ander werk, dat een groote kracht vereischt. Een ander, zeer bruikbaar gebleken, hulpwerktuig is de draag bare motorzaag met behulp waarvan in één a twee minuten een 60 c.M. dikke boomstam kan worden doorgesneden. Met behulp van sedert kort in gebruik genomen verplaatsbare heistelling, die in stukken van betrekkelijk gering gewicht kan worden vervoerd, is het mogelijk palen in te heien b.v. voor houten jukbruggen, doch al deze speciale werktuigen zijn slechts hulpmiddelen om het slaan van zware houten bruggen en de ver krijging van het daarvoor benoodigde materiaal te vergemakke lijken en den werktijd daarvan te bekorten. 892

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 74