Een afdoende oplossing voor het vraagstuk van het slaan van bruggen voor zwaar verkeer geven zij niet omdat de factor „ver krijging van het benoodigde materiaal ter plaatse" nog van over wegenden invloed blijkt. Gezocht is daarom naar een andere, voor Indië geschikte op lossing en hierbij werd het vraagstuk, dat beantwoord moest worden wat ruimer gesteld op grond van de volgende overwe gingen. Het slaan van een brug kan men in twee groote groepen van werkzaamheden verdeelen n.l. Ie. het verkrijgen van het benoodigde materiaal. 2e. de eigenlijke brugslag. Sielt men beide groepen van werkzaamheden uit tot het moment, waarop de opdracht tot het maken van een brug wordt gegeven, dan zal in vele gevallen de beschikbare tijd onvoldoende zijn om op het vastgestelde tijdstip de brug gereed te hebben. Echter is het verloop van de krijgsoperatiën veelal zoodanig, dat reeds eenigen tijd vóórdat de noodzakelijkheid tot brugslag blijkt de waarschijnlijkheid daarvan kan worden vermoed, en deze tusschentijd zal door den Commandant van de Pioniers moeten worden benut om den eventueelen brugslag voor te be reiden. In het algemeen zal dus voorbereiding niet kunnen plaats hebben op de plaats zelve, waar de brug moet worden geslagen en zal dus na het bekomen van de opdracht tot brugslag het voorbereide materiaal moeten worden opgevoerd. Dit voor oogen houdende, zal dus de voorbereiding zoo ver moeten worden doorgevoerd als eenigszins mogelijk is en wel om de werkzaamheden aan den eigenlijken brugslag verbonden zoo gering mogelijk te maken, zoodat het slaan van de brug snel en verrassend kan geschieden. Het spreekt vanzelf, dat bij voorbereide brugslag in het al gemeen andere typen bruggen in aanmerking zullen komen dan bij brugslag met gebruikmaking van incidenteel ter plaatse ver krijgbare materialen. Het idee van voorbereide brugslag is volstrekt niet nieuw, noch in Europeesche legers, noch in Indië, doch een systema tische doorvoering voor de te verwachten verschillende brug- belastingen is, voor zoover ons bekend, nog niet toegepast. In die richting zijn in de laatste jaren bij het B. G. T. ernstige pogingen gedaan, die, naar wij vermeenen, tot een goed resultaat hebben geleid. Ter voorkoming van misvatting, zij er op gewezen, dat de voorbereide brugslag volstrekt niet de alleen-zaligmakende op lossing van het vraagstuk van het maken van rivierovergangen is. De „ouderwetsche" typen bruggen, sedert tientallen van jaren in Indië beoefend en geslagen, blijven natuurlijk volkomen hun waarde houden, doch de „voorbereide bruggen" zullen in vele 893

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 75