gevallen een onmisbare aanvulling c. q. zelfs vervanging blijken te zijn. Om de gewenschte typen van „voorbereide bruggen" te bepa len dient te worden nagegaan voor welke groepen van gebruikers in oorlogstijd te bouwen bruggen geschikt moeten zijn. Wij kunnen hierbij eenige, door de brugbelasting, vrij scherp van elkaar gescheiden groepen onderscheiden. Ie. infanteriecolonnes met eenen. 2e. infanteriecolonnes met tweeën, waarbij draagpaarden inge deeld (b. v. mitrailleurs). 3e. infanteriecolonnes met vieren, met inbegrip van gevechts- en bagagetrein (keuken- en filterwagens en treinkarren) en cava lerie alsmede grobaks en personenauto's en ten slotte berg- artillerie. 4e. Aangespannen veldartillerie en vracht-auto's met een laad vermogen van maximum IX ton (totaal gewicht maximum 2500 K.G.) 5e. Houwitsers en vrachtauto's met een laadvermogen van maxi mum 2'/2 ton (totaal gewicht maximum 5500 K.G.). Zwaardere belastingen zullen te velde op Java slechts bij zeer hooge uitzondering voorkomen en voor dergelijke bijzondere ge vallen zullen dan ook bijzondere maatregelen kunnen worden genomen. Wanneer voor elk van de 5 bovengenoemde groepen één type voorbereide brug beschikbaar is, is een logisch systeem van voorbereide bruggen verkregen. Dit nu is het geval bij de pioniers van het Indische leger. Alvorens aan te geven welke typen voorbereide brug geschikt zijn voor overvoer van bovengenoemde groepen nog een enkel woord over de voorbereiding zelf. Zooals reeds gezegd, zal deze voorbereiding meestal op eenigen afstand van de plaats, waar de brug moet komen, geschieden, zoodat als eisch moet gelden, dat de voorbereide onderdeelen van de brug gemakkelijk ver plaatsbaar moeten zijn. Zooveel mogelijk zal het materiaal voor de brug moeten wor den gekozen uit de materialen, die in Indië makkelijk verkrijg baar zijn en moet de voorbereiding zelf zoo weinig mogelijk tijd en werkkrachten eischen. Naar gelang de brugbelasting door de verschillende groepen in grootte toeneemt, zal de oor/o^svoorbereiding van het mate riaal meer moeten overgaan in een vrerfesvoorbereiding, zoodat slechts het brugtype voor de eerste groep alleen met volkomen o0/7oo"svoorbereiding kan volstaan, de bruggen voor de twee laatste groepen daarentegen geheel op vzedesvoorbereiding zijn aangewezen. Dit is een logisch gevolg van het feit, dat met de brugbelas ting de aard van het te gebruiken materiaal zich wijzigt, dit 894

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 76