meer speciale voorbereiding vereischt en tevens het gewicht daarvan toeneemt. De typen voorbereide bruggen nu, die bij de Indische pioniers zijn of zullen worden ingevoerd, zijn le groep snelvlotbrug 2e groep drijfzakkenbrug 3e groep petroleumblikkenbrug 4e groep drumvlotbrug 5e groep pontonbrug (pontonvlotten). De snelvlotbrug is reeds uitvoerig besproken in het I. M. T. September 1927, waarnaar moge worden verwezen. Deze brug, welke bestaat uit stukken bamboe van 1.20 M. lengte welke zoo dicht mogelijk tegen elkaar zijn samengevlochten met behulp van staaldraadkabeltjes totdat een soort looper van bamboe wordt verkregen, wordt in haar geheel in de vereischte lengte op de plaats van voorbereiding gemaakt en daarna in haar geheel naar de plaats van de brug gedragen en over de rivier getrokken. Moet de brug langer dan 30 a 35 M. worden, dan wordt zij in stukken van ten hoogste deze lengte gemaakt, die bij het leggen op eenvoudige wijze aan elkaar worden gekoppeld. Het passeeren geschiedt in de looppas in een colonne met eenen met onder linge afstanden van 2 a 3 M. tusschen de manschappen. De brug- slag zelf duurt slechts eenige minuten. De drijfzakkenbrug is, in afwijking van hoogergenoemd principe, vrijwel uit geheel voorbereid materiaal vervaardigd en bestaat uit waterdichte zakken, welke ter plaatse van voorberei ding met alang2, droog gras, stroo, bamboebladeren of dergelijke worden gevuld, en uit een uit hout vervaardigde in stukken verdeelde dekconstructie. Nadat op de plaats van voorbereiding de zakken zijn gevuld, worden brugstukken bestaarde uit 3 drijfzakken met bijbehoorende dekstukken samengesteld. Bij den brugslag worden deze brug stukken aangedragen en te water gelaten, waarbij telkens het volgende brugdeel aan het voorgaande wordt gekoppeld, zoodat het vooreinde van de brug steeds meer de overzijde nadert. Elke drijfzak wordt door een kabeltje aan een over de rivier gespannen afhangkabei vastgemaakt, zoodat de brug niet kan afdrijven. Thans zijn enkele andere constructies bij het B. G. T. in be proeving, welke ten doel hebben voor overgang van de 2e groep een brugtype uit minder vredesvoorbereid materiaal samengesteld, te vinden, in overeenstemming dus met het hiervoor reeds genoemde principe. De voor overgang van de 3e groep bestemde petroleum blikkenbrug (zie I. M. T. November 1928) bestaat uit vlotten van 69 dichtgesoldeerde petroleumblikken, welke op bijzondere wijze door een bamboeconstructie tot één geheel zijn vereenigd en uit van bamboe vervaardigde dekstukken, welke onderdeelen 895

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 77