op de plaats van voorbereiding worden samengesteld en voor den brugslag stuk voor stuk worden aangedragen. De aldus samengestelde vlotten worden ook aan een afhangkabel verankerd en de brugslag geschiedt ongeveer op dezelfde wijze als bij de drijfzakkenbrug. Voorloopig de brug voor de 4e groep, de drumvlotbrug overslaande, omdat deze hierna uitvoeriger zal worden beschreven, rest dus nog het overgangsmiddel van de 5e groep. Hiervoor kan slechts zwaar, geheel vredesvoorbereid materiaal worden gebezigd en zou een pontonbrug het hiervoor aangewezen type zijn. Een pontonbrug heeft echter voor Indië zeer veel bezwaren, waarvan o. a. kan worden genoemd het enorme gewicht en volume van de onderdeelen, voor het vervoer waarvan alleen vrij zware vrachtauto's in aanmerking komen, de prijs, en verder het feit, dat voor het slaan van een pontonbrug zeer veel en zeer goed geoefend personeel noodig is. In verband hiermede is daarom een andere oplossing gekozen n.l die, waarbij pontons alleen worden gebruikt om daarvan vlotten te maken, waarmede de zware voertuigen enz. stuk voor stuk worden overgezet. De benoodigde hoeveelheid materieel is daardoor onafhankelijk van de rivierbreedte. Wel is waar is dan de rivierovergang inter- mitteerend en dus veel langzamer dan wanneer over een door gaande brug wordt beschikt, doch dit nadeel moet worden aanvaard omdat daar vele voordeelen tegenover staan, als minder benoodigd materieel, minder transport enz. De gebruikte pontons bestaan elk uit 3 deelen, die op een voudige wijze aan elkaar worden gekoppeld, terwijl een overzet- vlot bestaat uit twee dergelijke pontons, onderling door een zware houten dekconstructie verbonden. Verder zijn nog noodig 2 pontons met houtwerk voor twee aanleghoofden, een op eiken oever. Eenige pontonvlotten zijn thans in aanmaak bij het B.G.T. Oorspronkelijk was voor overgang van de 4e en 5e groep het denkbeeld overwogen daarvoor een pontonbrug te bestemmen, doch de reeds hiervoor genoemde bezwaren waren van dien aard, dat dit idee werd losgelaten, en een splitsing in 4e en 5e groep werd gemaakt, waarbij voor overgang van de 5e groep de reeds genoemde pontonvlotten werden gekozen. Voor de 4e groep was een lichtere brug voldoende en viel het oog op de in Indië bekende en waarschijnlijk in voldoende hoeveelheden verkrijgbare olie en benzinedrums, te gebruiken dan als drijflichaam. De hieruit samengestelde brug heeft wel het bezwaar van be trekkelijk groot gewicht en volume, evenals een pontonbrug, doch daarnaast in vergelijking met een pontonbrug meerdere voordee len als gemakkelijker transport in het terrein, de drijflichamen zijn minder kwetsbaar voor vijandelijk vuur dan pontons, de on- 896

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 78