derdeelen wegen per stuk veel minder, een veel lagere prijs enz. Het nadeel, dat de drijflichamen niet tot een behoorlijk vaartuig zijn te combineeren is niet van overwegend belang. Bovendien moest een andere oplossing worden gezocht, daar een voorstel tot aanschaffing van een pontonlrein was afgewezen. De gekozen oplossing is in de praktijk gebleken goedkoop te zijn en blijkt dank zij de toegepaste constructie, op zeer vol doende wijze aan de verwachtingen en het gestelde doel te be antwoorden. Deze drumvlotbrug zal hier wat uitvoeriger worden be sproken omdat dit type de eerste uit geheel vredesvoorbereid materiaal samengestelde zware brug van het N. I. Leger is en het slaan daarvan, indien de materialen zijn aangevoerd, in korten tijd kan plaats hebben. De brug wordt samengesteld uit onderdeden van een zoodanig gewicht, dat zij elk door ten hoogste twee man kunnen worden vervoerd, een voordeel, dat o.a. van groote waarde is wanneer de toegangen naar de rivier hellen. De brug is samengesteld uit drum vlotten, die de drijven de ondersteuningen van de brug vormen en een houten dek- constructie, die van vlot tot vlot loopt en een doorgaande verbinding tusschen de oevers vormt. De drumvlotten liggen op een afstand hart op hart van 5 Meter en bestaan uit twaalf ijzeren drums, die door een houten raamwerk tot één vlot wor den vereenigd. Oorspronkelijk was gerekend op het gebruik van ijzeren drums van 300 L. inhoud van het model gebruikt voor vervoer van benzine, olie, enz., doch daar dit type in niet voldoende hoe veelheid en dan nog slechts tegen een vrij hoogen prijs was te verkrijgen, ging het verzamelen van het vereischte kwantum niet vlot. Te rechter tijd viel de aandacht op de ongeveer 390 L. inhoudende drums, waarin de L. A. haar benzine van Europa ontvangt. Deze zijn, door den regelmatigen aanvoer van benzol, in voldoende hoeveelheid over te nemen en hebben bovendien het voordeel van een grooter drijfvermogen, dat zeer goed van pas komt omdat de vaten van 300 L. inhoud voor de belasting, waar op de brug is berekend, feitelijk een iets te klein nuttig drijf vermogen hadden. Voor al het houtwerk van de brug is djatihout gekozen omdat wildhoutsoorten voor de omstandigheden, waaronder het hout moet worden gebruikt, te veel aan trekken onderhevig zouden zijn. Voor de verbindingen wordt uitsluitend gebruik gemaakt van bouten met vleugelmoer, welke worden aangebracht in gaten in het hout, die nauwkeurig op de juiste plaatsen zijn geboord. Hierbij is de constructie van het houten raamwerk zoodanig bepaald, dat, ook wanneer de onderdeelen wat zijn getrokken of gebogen, de bouten toch zonder moeite kunnen worden aange bracht. 897

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 79