Schlieffen achtte een dergelijke medewerking door den tegen stander boven elke redelijke verwachting En wat beteekende een „ordinarer Sieg" in de Rijkslanden en in 1914 werd, juist zooals Schlieffen voorzag, slechts een „ordinarer Sieg" behaaldtegenover een dan niet meer te herstellen verzwakking van den alleen beslissenden rechtervleugel Groener wijst erop hoe, toen in '14 de Franschen besloten om met sterke krachten in Lotharingen aan te vallen, de vari ante van Molke „erst recht eine Extra-tour bedeutete, die sich an der Marne rachte". Hij erkent dat het plan om „een zak te vormen" op de kaart aantrekkelijk schijnt, gelet op de ligging van Metz, Straatsburg en de Vogezen. Het terrein stelt echter eenerzijds zeer zware eischen aan de aanvoering, terwijl anderzijds bij een dergelijk plan der Fran- sche aanvoering het begaan van zóó groote fouten wordt toe bedacht, dat men er al spoedig toe komt „den Sack-Gedanken als eine komplizierte, unnatürliche Operation ganz abzulehnen. Man mag die operativen Möglichkeiten in Lothringen drehen und wenden wie man will, man wird immer wieder zu den einfachen Vorschlag des Grafen Schlieffen zurückkehren, Elsass Lothringen zu sakrifizieren anstatt seine Krafte in einer unfrucht- baren Operation zu vergeuden und der Hauptentscheidung zu entziehen". Generaal von Tappen, hoofd van het bureau Operatiën der O. HL., heeft na den oorlog als motief voor het niet sterker maken van den rechtervleugel aangevoerdhet uitspreken van de technische onmogelijkheid in verband met de capaciteit der verbindingen. Groener, de man van het Duitsche spoorwegvervoer, heeft dit motief niet alleen waardeloos verklaard, doch ontzenuwd; boven dien konden de troepen der 2e en 3e linie immers verder per spoor vervoerd worden al naar mate de eerste linie oprukte In dezen Extra-tour in Lotharingen komt reeds vóór den oorlog strategisch het groote verschil tusschen Moltke en Schlieffen in structuur, in wilskracht en zelfvertrouwen tot uiting. Schlieffen wenscht ondanks alle handelingen der tegenpartij vast te houden aan de eigen operatieve grondgedachte en zoo doende zijn wil van huis uit aan den tegenstander op te leggen. Moltke daarentegen maakt de eigen handelingen en de eigen operatieven opzet onder bepaalde omstandigheden afhankelijk van de maatregelen, van het operatieve besluit van den tegen stander. Schlieffen stelde zijn strategische grondgedachte in op d i e ruimte en dien tijd, welken zijn ver vooruitziende geest onont beerlijk wist voor het aan- en inzetten, voor het leiden van mil- lioenenlegers. 827

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 7