905 tragedieën, en van de lauweren welke zij vlochten en welke ook thans nog vol luister zijn. De dieptragische figuur van Samsonow schijnt, een kort oogenblik slechts, lichtend in de geschiedenis. In Mandsjoerije cavalerie-aanvoerdrr, Gouverneur van Turkestanen bij het uitbreken van den oorlog met ziekenverlof in de Krim, verschijnt Samsonow op 8 Augustus in Bialystok, om het bevel over het 2e of Zuiderleger over te nemen. Dit Leger, bestaande uit meer dan 5 Korpsen en 5 Cavalerie-divisiën, zal van de spoorlijn Bialystok Warschau in Noord westelijke richting naar de Oostzee marcheerenhet zal den keten van Masuri- sche Meren in het Zuiden omtrekken, de Duitschers in de omgeving van Allenstein verslaan, en, daardoor in flank en rug komende, de Duitschers afsnijden, die tegenover het opmarcheerende Russische le Leger onder Rennen- kampf zijn voorwaarts gegaan. De uitvoerbaarheid van den Russischen aanval. Strategisch was het een veilig aanvalsplan. Het had echter nog veiliger gekund. En in onze wijsheid achteraf oordeelende vragen wij ons tevergeefs af, waarom het strategische plan der Russen den opmarsch van twee gescheiden legers ver koos; ondanks alle voordeelen welke het den Duitschers bood, wien het toch vrijstond om, achter hun golfbreker van meren en gesteund door hun voor treffelijk spoorwegennet, met één groot leger ten Zuiden van de meren in precies dezelfde richting op te marcheeren, maar met een veel breeder en sterker front. Waarvoor was het noodig, dat Rennenkampf ten Westen van Kowno door de ruimte tusschen de meren en de Oostzee voorwaarts ging? De Russen had den dit gebied onbezet kunnen laten, of hoogstens gedekt door demonstree- rende troepen. De eenige gevaarlijke stoot welke de Duitschers vreesden, en waaraan zij geografisch niet konden ontkomen, was de opmarsch in Noord westelijke richting van de spoorlijn Warschau-Bialystok uitgaande naar den Weichsel. Een dergelijke opmarsch zou alle verbindingen verbreken, alle spoorlijnen afsnijden, alle bedachte plannen omverwerpen, de Russen bijeen houden, en ten slotte alle pogingen der Duitschers verijdelen tot het gebruik van hunne troepen op de binnenlijnen. Het zou een aanval geweest zijn als met een tang, waarbij alle beslissende kracht op de eene helft kon worden gelegd, omdat de zee de andere helft vormde. Bovendien zouden nog de op deze Zuidelijke operatielijn verzamelde krachten de vesting Königsberg als operatieve factor automatisch hebben uitgeschakeld. Deze machtige ves ting, geheimzinnig en dreigend voor een leger als dat van Rennenkampf, dat met de flank aan de Oostzee stond, zou bij een voorloopigen massalen Rus sischen opmarsch uit het Zuidoosten niet meer hebben meegeteld. Men zou Königsberg eenvoudig links hebben laten liggen en zou de vesting hebben afgesneden en daarmede alle steunpunten welke de Duitschers in de gevaar lijke bergpassen van Oost-Pruisen mochten hebben. Hoe meer troepen de Duitschers aan het einde van dien bergketen zouden inzetten, hoe verder die zouden doordringen, hoe beter zij zouden strijden, des te zekerder zou ver nietiging hun deel zijn. Waartoe diende de strijd bij Stallupönen en Oumbinnen; waarom heerschte er onrust met het oog op de meren en de vesting Lötzen Een in een breed front, eenvoudig en langzaam voorwaarts schuiven van 500.000 man, nauw aaneengesloten en in Noordwestelijke richting op Allen stein. Dat was een plan De overhaaste opmarsch van Samsonow. Toch was het dubbele offensief der Russen vanwege zijn groote macht op zichzelf al dreigend genoeg. Wij zien immers Samsonow oprukken in de gevaarlijke richting, gelijktijdig met den opmarsch van Rennenkampf's leger, en op 21 en 22 Augustus in breed front de Duitsch-Poolsche grens over schrijden. Wij zullen den toestand van dit nieuwe Russische Leger op het oogenblik van zijn binnenvallen in Duitschland wat nader onder de oogen zien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 91