906 De 5 Legerkorpsen waaruit het bestond, hadden zonder rustpauze 8 of 9 dagen lang in de brandende Augustushitte over de zanderige wegen gemar cheerd door streken, welke ter bescherming tegen een Duitschen inval met voordacht in woesten staat waren gehouden. Jilinski (de bevelhebber over de gezamenlijke le en 2e Legers, de zg. Noordwest-groep. SA) had in zijn ijver om zoo spoedig mogelijk in het groote oorlogsdrama in te grijpen, de troepen van Samsonow reeds in den marsch gezet, eer nog hun concentratie geheel was beëindigd. Door herhaalde tele grammen spoorde hij de vermoeide troepen tot haast aan. Alle verzoeken om een rustpauze te mogen inschakelen wees hij af. En aldus troffen deze 14 divisiën een macht van meer dan 200000 man den Duitschen vijand, verzwakt als zij waren door over-inspanning, vermoeid door lange zware marschen, en nog meer door onvoldoende verpleging na marschen door ge heel verlaten landstreken, met bijkans geheel verbruikte proviandvoorraden, en met zóó slecht georganiseerde aanvoerlijnen, dat geen aanvulling door de treinen was te verwachten. Men kan zich deze arme kerels wel voorstellen, hoe zij hongerig en uitgeput, versuft door de inspanning, door de eindelooze duistere dennebosschen trekken, langs de tailooze bruingele meren en over rï.® ^9ostel°oze stoppelvelden met de weinige wijdverspreide gehuchten. En zij zijn op 't punt te stooten op de best geoefende troepen ter wereld, op mannen die op hun vaderlandschen bodem strijden; op soldaten, wier vrouwen en kinderen voor hun eigen oogen vluchten, met achterlating van have en goed; op troepen, die over alle moderne middelen van den oorlog beschikken. De hoop der Russen is gevestigd op één voordeel, hun grootere getal sterkte. Zijn zij niet in de meerderheid, dan is hun lot beslist. En hebben zij die? Alleen als zij zich vereenigen. Maar zullen zij dat doen? Om dat te weten te komen moeten wij terugkeeren naar het slagveld van Qumbinnen, waar Rennenkampf nog steeds op zijn lauweren rust. Rennenkampf verliest de voeling met den vijand. Het besluit van Generaal von Prittwitz om den slag af te breken, en de daarop door zijnen staf uitgevaardigde bevelen voor de verplaatsingen der troepen, waren met buitengewone snelheid tot uitvoering gebracht. Bij het invallen van den nacht hadden nog 7 Duitsche divisiën voeling met Rennen kampf's legertoen de morgen aanbrak was er echter niets meer van hen te zien. Het XVIIe en het le Res. Korps zijn reeds 24 kilometers ver Zuid waarts 32 kilometers verder is von Fra/igois reeds aan het inladen op de emplacementen bij Königsberg. Het is een mooie warme dag, en de Russische bevelhebbers, die den vo- rigen avond nog allesbehalve zeker waren van den uitslag van den slag, geven blijk van een vroolijk optimisme. Eerst op den derden dag (23 Augustus) kwam de hoofdmacht van het le Leger weder in beweging en trok in lang zame marschen in Westelijke richting, aangeleund aan de Oostzee. Hoe kan men deze houding van Rennenkampf verklaren Velen hebben het reeds beproefd. Hoffmann, de eerste stafofficier van het 8e Leger, vermoedt dat ijverzucht en persoonlijke haat in het spel zijn ge weest. Hij herinnert aan den ouden twist tusschen Rennenkampf en Samsonow in den oorlog in Mandsjoerije. Maar jilinsky had toch geen ruzie met Sam sonow; en Jilinsky was toch de onmiddellijke Chef door wien de beide leger aanvoerders werden geleid. Hij had toch de beslissingen te nemen Waarom zag hij zoo berustend, zoo welwillend toe bij het getreuzel van Rennenkampf, terwijl hij tegelijkertijd Samsonow onverbiddelijk voorwaarts dreef? Vermoedelijk, omdat hij in dwaling verkeerde ten opzichte van de Duitsche strijdmacht. Hij was vast overtuigd, dat deze een dubbelen aanval niet zoude kunnen weerstaan. Zijn doel was nu niet meer om haar te verslaan (met het le Leger. SI.), maar om haar te vernietigen; en deze vernietiging zou slechts volmaakt kunnen zijn, als Rennenkampf de Duitschers niet terugdreef, alvorens Samsonow ter plaatse was om hen af te snijden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 92