907 Deze redeneering was slimalleen was zij niet in overeenstemming met de feiten. Het leger van Samsonow gaat zijn verderf tegemoet. Maar in elk geval is het toch niet te verontschuldigen, dat Rennenkampf zoo volledig elke voeling met den vijand verloor. Welke strategische zetten op het schaakbord ook mochten worden overwogen, steeds bleef het van het grootste gewicht om te weten, waarheen de Duitschers waren getrokken. Men had met ten hoogste 4 of 5 Korpsen aan Duitsche zijde rekening te houden; wat niet op Rennenkampf aanviel, moest Samsonow aangrijpen, en omgekeerd. Rennenkampf beschikte over niet minder dan 5 Cavaierie-divisiën 30.000 ruiters van welke geen enkele ernstig aan den slag had deelgenomen. Op helderingsdetachementen, uitgezonden binnen een grens van 48 kilometers, hadden op den 21en en 22en Augustus minstens de achterhoeden van het XVIIe Ie Res. Korps moeten vaststellen. Maar Rennenkampf had het Duitsche Leger uit het oog verloren. Hij had er geen idee van waarheen het gegaan kon zijn. Gemakshalve had hij toen maar aangenomen, dat de hoofdmacht zich had teruggetrokken in de vesting Königsberg en dat de rest terugvloeide naar. den Weichsel. Nog op den 26en Augustus, toen de ring van vuur en staal zich reeds om Samsonow begon te sluiten, beval filinsky in alle ernst aan Rennenkampf om twee Korpsen aan te wijzen voor de belegering van Königsbergen met de rest op te marcheeren naar den Weichsel. Inderdaad heeft het zorgvolle besluit van Von Prittwitz om den Slag bij Oumbinnen af te breken een volkomener misleiding veroorzaakt in de breinen der Russen, dan welke andere gewilde slimmigheid ook had kunnen doen. Nu toch komt Samsonow geheel alleen te staan tegenover de verzamelde Duitsche strijdkrachten, en moet zich met zijn uitgeputte troepen in een slag wagen met een vijand, die hem in organisatie, verband, hoedanigheid en moreel verre de baas is; die nu 180 bataljons tegen 150 ter beslissing kan inzetten, en die een artilleriemacht heeft, welke weliswaar in getalsterkte slechts half zoo sterk is als de zijne, maar die wat zware vuurmonden betreft de dubbele overmacht bezit. Onder deze omstandigheden kon de slag, die nu werd geslagen, slechts één uitslag hebben. II. DE BESLISSENDE SLAG BIJ TANNENBERG. DE OPTIMISTISCHE RUSSEN. In den loop van den 23 Augustus kwam het 3e Korps, het middelste Korps van Samsonow's Leger, dat in Noordwestelijke richting oprukte, in voeling met het versterkte XXe Duitsche Korps. De drie divisiën, welke langs de spoorlijn van Königsberg verplaatst waren, hadden hunne stellingen nog niet gereeden het XXe Korps, dat gedeeltelijk gedwongen, gedeeltelijk uit eigen wil met het front naar het Zuiden had gestaan, draaide langzaam aan om zijn rechtervleugel over een rechten hoek achteruit, en stond twee dagen later met het front Oost. Het scheen alsof een deur uitnoodigend was opengegaan. En daar mar cheerden de Russen kalm naar binnen. Tot zoover scheen alles succes te beloven. Samsonow was vol goed ver trouwen, Rennenkampf treuzelde verder, en Jilinsky vond ook geen reden tot ongerustheid. Alleen waren hun troepen uitgeput en hongerig. De slag op 23 Augustus tusschen het Russische centrum en het XXe Korps was zwaar. Op den 24en en den 25en streden de Russen uitstekend, ongeacht hun vermoeidheid en de geleden ontberingenen hun groote overmacht drukte zwaar tegen het langzaam terugwijkende Duitsche front. Maar in den nacht van den 25en hadden de Duitschers hun zwenking ach terwaarts voltooid een der tot versterking opgerukte divisiën had zich op den linkervleugel aangeslotennu mocht niet verder worden teruggeweken. Er werd bevolen in deze stelling op leven en dood stand te houden. En aldus begon de slag der centra7 Russische divisiën tegen 3i» Duitsche.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 93