908 In groote onrust wachtte het Duitsche Hoofdkwartier op den afloop. Een slag met een vijandelijke overmacht van 2 op 1, en tegen troepen welker hoedanigheid nog onbekend was, beteekende op zich zelf reeds een beden kelijke geschiedenis. En dan was deze slag nog maar één zet in het schaak spel en niet eens de gevaarlijkste Waar was Rennenkampfwat zou hij doen AI hadden zijn troepen zich ook sedert den 20en, in breed front uitgezwermd, slechts 15 mijlen voor waarts verplaatst, en wel in Westelijke richting, dan had hij toch nog steeds tijd genoeg om zich met zijn strijdmakkers op het slagveld te vereenigen. Drie dagen van ongestoorde marschen zouden hem in Allenstein brengen; zijn cavalerie kon den korten afstand zelfs al wel afgelegd hebben. Wie zou hem tegenhouden De Korpsen van vonMackensen en von Below en de Duitsche cavalerie-divisie, van welke hij niet wist waarheen zij verdwenen waren, stonden hem inderdaad m den weg. Deze machtige groep, welke in de Duitsche berichten als de „Oostgroep" wordt aangeduid, kon ongetwijfeld Rennenkampf zoo lang ophou den, totdat de strijd met Samsonow zou zijn uitgevochten. Maar dan kon zij ook niet aan den slag deelnemen. Of zij was met Rennenkampf'mge.\e.chi. gewikkeld, of zij moest diens aanval verwachten. En terwijl zij dan naar het Noorden en Oosten front maakte, kon Samsonow's rechtervleugel voor waarts rukkend haar in den rug komen, zoodat de Duitschers bij een aanval van Rennenkampf tusschen twee vuren zouden staan, en tegen een dubbele overmacht zouden moeten vechten. Dat was óók nog een onheilspellende mogelijkheid Alles hing dus van Rennenkampf af. Als hij nu nog besloot, om Samsonow in geforceerde marschen te hulp te snellen, zou het geheele Duitsche Leger in Oost-Pruisen voortdurend tegen een overmacht van 2 op 1 hebben te strijden gehad. Wat zou dus Rennenkampf doen? Met deze vraag moesten zich von Ludendorff en zijn Chef het hoofd bre ken van het oogenblik af, dat Hoffman hun op den 23en Augustus den toe stand schetste. De Oostgroep als schild tegenover Rennenkampf laten, betee kende elk groot waagstuk vermijden, maar tevens afstand doen van een vol ledig succes. Waagde men het er op om Rennenkampf te negeeren, dan be teekende dat de absolute zekerheid de 6 Korpsen van Samsonow afzonderlijk te verslaan niet met 1 Duitsch Korps tegen 2 Russische, maar omgekeerd en de kans om onverwacht in zijn rug te vallen. In den nacht van den 24en beval von Hindenburg op von Ludendorff's voorstel om zoowel von Mackensen als von Below in geforceerde marschen naar het Zuiden aan te trekken en Samsonow te verslaan. „Van het Hoofd kwartier uit gezien, was de toestand op dezen avond wel de moeilijkste van den geheelen slag", zeide Hoffmann. Zelfs von Ludendorff was niet geheel zeker en wie zal daarop een aanmerking maken - hoe het Korps von Mackensen zou moeten optreden. Al zou het naar het Zuiden afmarcheeren, dan kon het toch op elk gewild oogenblik weder keert maken om de achtergelaten cavalerie-divisie te helpen bij het stuiten van Rennenkampfs geweldige troe penmacht. De bevelen gingen dus uit en de Oostgroep marcheerde gedurende den geheelen 25en Augustus naar het Zuiden. Het verraderlijke radiobericht. Op dat oogenblik geschiedde het verbazingwekkende, dat tezamen met Rennenkampf's werkeloosheid de verdenking van landverraad heeft in 't leven geroepen. Weliswaar hadden de Russen een onvoldoende hoeveelheid telefonen en seinmiddelen, zoodat hunne berichten verminkt en vertraagd aankwamen maar zij beschikten ook over een beperkten radiodienst. En deze radio nu begon plotseling van zich te doen hooren. Hij sprak niet in geheimschrift, maar in klaar Russisch over de diepste geheimen van het Russische Opperbevel. Met een goedige openhartigheid verkondigde hij der wereld in een tweetal klare berichten precies alles, wat Rennenkampf zou

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 94