911 meer Zuidwestelijk gelegen voor UscLau aangeziende werkelijke aanval op Usdau begon eerst om 10 uur. Dit gevecht, later ook wel de Slag van Usdaa genaamd, berokkende den Russischen linkervleugel hetzelfde onheil als daags te voren hun rechtervleugel had getroffen. De voltallige artillerie van von Francois, versterkt met zware vuurmonden uit de vestingen, opende een ver schrikkelijk vuur op de Russische loopgraven aan de Westzijde van den heuvel van Usdau. Deze loopgraven, welke inderhaast in een enkele doorloopende linie waren aangelegd, zonder flankeeringsinrichtingen of gedekte onderkomens, en welke dicht bezet waren, waren spoedig geheel gevuld met dooden en gewonden en de Russische Korpsen, aan welke de zeer gewichtige bescherming van den linkervleugel van Samsonow's troepen was toevertrouwd, bleken niet in staat dit zware artillerievuur te doorstaan. Eerst verlieten de divisiën van de rechter- en daarna ook die van de linkerzijde hunne loopgraven, eer nog eenige infanterie aan Duiische zijde behoefde te worden ingezeten alles stroomde in bedenkelijke wanorde naar het Zuiden terug, naar den weg van Soldau, langs welken zij waren opgerukt. Aldus waren op twee zegerijke dagen de beide vleugels, welke den opmarsch van het sterke Russische cen trum moesten beschermen, op de vlucht gejaagden er bleef aan Samsonow in den nacht van den 27en nog slechts één toevlucht over: den onmiddel- lijken terugtocht 111. De ware overwinnaar van Tannenberg. Niet von Ludendorff maar Generaal von Francois. Wij zullen thans den nacht van den 27en Augustus doorbrengen in het Hoofdkwartier van Samsonow, dat in het stadje Neidenburg was gevestigd. Het rechtervleugelkorps was reeds geheel ordeloos op de vlucht geslagen Samsonow's le Korps uit de stellingen bij Usdau op zijn linkervleugel verdrongenin het centrum is zijn sterke 15e Korps, met het zwakkere 23e Korps links daarvan, reeds sedert drie dagen in zwaren strijd met het Duitsche centrum, terwijl het 13e Korps, dat weinig weerstand ondervond, tot Allenstein is doorgedrongen. Vlucht op beide vleugels, het centrum ver vooruit in ern stig gevaar en in een bloedigen slag gewikkeld, en daarbij een nijpend gebrek aan proviand Hoe reageerde daarop nu de Veldheer in dezen toestand Het is onmogelijk, dat een ervaren veldheer hier nog langer in twijfel kon verkeeren omtrent de ernstige bedreiging van zijn leger. Onverwijlde bevelen voor den terugtocht aan het 13e, 15e en 23e Korps en aanvalsbevelen aan de flankkorpsendat bood de eenige mogelijkheid om te ontkomen. Maar een duistere typisch Russische vlaag van fatalisme scheen over den ongelukkigen aanvoerder te zijn gekomen. Hij was op een dwaalspoor geleid hij had geloofd met een reeds geslagen vijand te doen te hebben nu was de teerling geworpen het noodlot moge beschikken. Liever dood, dan teruggaan. Misschien kwamen er 's morgens gunstiger berichten. Een vreeselijke psychische verslapping maakte zich van hem meester. En aldus gaf hij in den nacht van den 27en aan zijn centrum het bevel om den aanval door te zetten. Von Hindenburg schrijft dienaangaande „Zij zochten niet de overwinning maar de vernietiging". Tegen de ochtendschemering van den 28en greep het geheele Duitsche front van zijn kant aan. Het XXe Korps op zijn linkervleugel versterkt door het I lie Res. Korps rukte tezamen met de divisiën von der Goltz met steeds succesvoller slagen vooruit tegen het centrum der Russen. Von Maccensen en von Below werden naar het Westen verschoven met dubbele bedoeling om het XXe Korps te helpen en tegelijk in een zoodanige opstelling te komen, dat flank en rug tegen Rennenkampf's te laat opduikende troepen werden beschermd. De beslissende slag echter viel op den Duitschen rechtervleugel, en hier was von Francois weer eens heel erg ongehoorzaam. Den 28en is von La-

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 97