moeien lijden. Het groote aantal der mede te voeren scheribommen (per vliegtuig 12) komt hieraan echter grootendeels tegemoet. En dan valt ten slotte omtrent het gebruik van scherfbommen in plaats van 25 K.G. mijnbommen nog te zeggen, dat dit niet alleen uit een oogpunt van eigen veiligheid de voorkeur verdient, maar bovendien de gelegenheid opent om, in combinatie met mitrailleur-vuur, tegen levende doelen te ageeren. Daar een bespreking met den Commandant der afdeeling Se- marang niet meer mogelijk is, lijkt het gewenscht om onder bekendstelling van de eigen plannen dezen aanvoerder een zoo groot mogelijk initiatief te laten. Hij is door het uitvoeren van den vorigen aanval geheel op de hoogte van zijn object, de spoorbrug, en indien hem het zelfde doel wordt gelaten, kan hij voor zich zelf bepalen of het beter is om den aanval nogmaals op geheel de zelfde wijze te herhalen, dan wel om met scherf bommen te ageeren. Hierbij mag wel even worden opgemerkt, dat het, afgescheiden nog van het afweergevaar, voor den C. L. niet mogelijk is om ook met zijn eigen afdeeling de zelfde tactiek te volgen als bij het uitvoeren van de eerste opdracht, omdat nu in plaats van één object: de vernieling van de brug in den kunstweg, er minstens twee zijn gekomen. Op de biug kon hij slechts één treffer verkrijgen het is dus uitgesloten dat hij op de twee doelen van opdracht 2 (noodbrug en brug in den kunstweg) voldoend resultaat kan verwachten. Het tijdstip voor de uitvoering bepaald zoo spoedig mogelijk na het aanbreken van den dag, levert door de vredesomstandig- heden eenige moeilijkheden op. Verlichtingsmateriaal is op de vliegvelden niet aanwezig, zoodat het starten bij duisternis, vooral voor de H. L.'s van het toch reeds vrij lastige terrein te Ma- gelang, uitgesloten moet worden geacht. Nu zou een tiental minuten gewonnen kunnen worden door voor de beide gezamen lijk optredende afdeelingen een punt van „rendez-vous" aan te geven, maar zoo tegen zonsopgang lijkt het vrij dubieus of men elkaar werkelijk snel zal kunnen vinden en ook met het oog op de steeds mogelijke wrijvingen (wat moet de afdeeling Magelang doen als Semarang op het vastgestelde tijdstip op het rendez- vous niet te vinden is?) is het gewenscht dat de C. L. zelf naar het vliegterrein Semarang gaat en daar, niet dan bij besliste noodzakelijkheid landende, het teeken geeft voor het vertrek van de afdeeling D. C. I.'s. Zoodra de C. L. ook deze aangelegenheid voor zich zelf heeft vastgesteld, kan hij een radiografisch bevel naar Semarang sei nen, waarvan de verkorte weergave luidt „mijn afdeeling valt in scheervlucht aan op brug in kunstweg a verricht gelijktijdig duikaanval met bommen en mitrailleurs op spoorbrug b sein tot vertrek uwer afdeeling wordt gegeven 937

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 11