door vliegen mijner afdeeling kort voor zonsopgang over uw terrein c uw afdeeling volgt en beveiligt op ongeveer 1000 M. mijn nadering d actieduur anderhalf uur e na aanval in zelfde formatie terug naar Semarang waar mijn afdeeling eveneens landt". De plaatsing van het escadrille Semarang gedurende de nadering leidt er toe dat deze, in vliegkwaliteiten zeer ver boven de H.L.'s staande afdeeling, door vijandelijke vliegtuigen eventueel het eerst zal worden aangegrepen en dat verder bij den aanval de aandacht der afweermiddelen op den grond van de laagvliegende H. L 's zal worden afgeleid. De C. L. heeft ten slotte nog slechts de détail-aangelegenheden voor den aanval van zijn eigen afdeeling te regelen. Dit geschiedt door bespreking met de vliegeniers en de waarnemers, ten einde ieder volkomen op de hoogte te stellen van de wijze van actie en van zijn eigen taak. Deze détails (welke van overheerschend belang zijn voor het Tesultaat van de ondernemingblijken voldoende duidelijk uit de onderstaande beschrijving van de uitvoering. d. De uitvoering van opdracht 2 door de afdeeling Magelang. Den 18en om 5.25 v.m., dat is 40 minuten voor zonsopgang, als de omtrekken van den Tidar en de boomenrij langs het vlieg veld juist zichtbaar worden, start het eerste vliegtuig van de af deeling Magelang. Een half uur later bevindt de afdeeling zich boven het terrein te Semarang en na vijf minuten is de opge geven formatie ingenomen. Van de plaats Oengaran af de zon is op dat moment reeds opgekomen wordt de kunstweg door de H. L.'s in scheervlucht gevolgd, hetgeen door het geacciden teerde terrein eenige moeilijkheden oplevert (de H. L.'s zijn geen ideale slagvliegtuigen!). Om 6.27 bereikt het voorste vliegtuig, dat talrijke colonnes op den kunstweg tusschen Toentang en Bawen ongemoeid heeft gelaten, de vallei van de Kali-Toentang. De bestuurder maakt gebruik van de maximale snelheid waarop hij tot nu toe heeft gevlogen, om snel te klimmen en nog voor de brug kan hij zijn vliegtuig op een 150 M. hoogte brengen, waarna het eenvoudig is om, iets stekende, juist in de lengte-as van de brug te vliegen. De twee andere vliegtuigen hebben ondertusschen de V-formatie verlaten en volgen in „kiel-linie", op groote afstanden. Per toestel wordt een rak met 4 bommen afgeworpen (dit met een kruisje). De C. L., die als bestuurder van het voorste vliegtuig den aanval leidt, heeft de gelegenheid gehad om de situatie op te nemen hij weet dus nu precies waar de noodbrug is geslagen. Al scheervliegende verdwijnt de afdeeling in het heuvelterrein ten N. O. van Salatiga, waar de C. L. een gunstige gelegenheid 938

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 12