kleine en verspreide objecten vereischt niet de zware mijnbom, welke uit den aard der zaak bij het bombardement het meeste zal worden gebruikt, maar mitrailleur-vuur en kleine scherfbom- men beide middelen, waarbij een geringe vlieghoogte behoort. Door dezen eisch om bij het verrichten van den slagvlieg dienst gedurende den eigenlijken aanval zeer laag langs den grond te vliegen, is men er toe gekomen om de geheele nade ring ook op geringe hoogte te laten geschieden, een tactiek welke buitengewoon groote voordeelen oplevert. Deze „nadering in scheervlucht" wordt nu weliswaar niet uitsluitend door het vliegtuig dat met het uitvoeren van den slagvliegdienst is belast, toegepast ook voor het bombardement, de waarneming, ja zelfs den jachtvliegdienst kan men zich onder bepaalde omstandighe den een dergelijke wijze van nadering denken maar zij vormt toch in ieder geval een integreerend deel van den slagaanval. Dat de grenslijn tusschen bom- en slagaanval niet steeds even scherp is te trekken, volgt wel voldoende uit het voorgaande (zie hiervoor de beschrijving der uitvoering van de 2de bombar dementsopdracht). Maar is dat een nadeel De schematische onderscheiding der tactische begrippen heeft slechts waarde uit een oogpunt van opleiding en oefening terwijl in de werkelijk- heid toch weer ieder geval op zich zelf moet worden beoordeeld en het er weinig toe doet of men dan nog spreekt van bombar dement of slagaanval. Houden wij echter aan de bekende principiëele onderscheiding vast, dan kan hieraan nog worden toegevoegd dat in onze omstandigheden de meest geschikte objecten voor den bomaan val zullen worden gevonden in de zone van de vijandelijke operatiebasis, terwijl de verbindingslijnen eerder doelen zullen ople veren voor den slagaanval. De uitwerking van een slagaanval langs de vijandelijke verbin dingslijnen moet, gezien de betrekkelijk geringe ontwikkeling van ons wegennet en de voordeelige kansen welke ons bedekte terrein verschaft, wel buitengewoon groot zijn. Het gaat dan niet om het verkrijgen van een moreel effect, zooals men dikwijls aanneemt, maar wel degelijk om de materieele resultaten - resultaten, welke omgezet in tijdwinst, abnormale proporties kunnen aannemen. Het vertragen en harceleeren van bepaalde vijande lijke colonnes en de actie tegen den aanvoer, vooral op de grootere tactische en de strategische afstanden, moet als het eigenlijke doel voor den slagvliegdienst worden beschouwd. De uitvoering van een dergelijken slagaanval kan op vrij een voudige wijze plaats hebben, ook al is een nadeel van de lage nadering gelegen in het geringe overzicht dat men van deze hoogte af heeft en in de daardoor veroorzaakte moeilijkheden met de oriëntatie. Voor den inzet, de nadering en de uitvoering van den aanval is het aan te bevelen een bepaalden weg binnen 940

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 14