het vijandelijke operatie-gebied aan te gevende slagvliegtuigen kunnen dezen weg dan geheel in scheervlucht volgen en op ieder doel dat zich voordoet attaqueeren. Bij het ageeren tegen de verbindingslijn op strategischen af stand zal de A. B. de benoodigde inlichtingen in het algemeen slechts kunnen verkrijgen door luchtverkenninggedurende een gevecht, dus onder tactische verhoudingen, kan het gunstige moment voor den inzet van een slagaanval langs de wegen dik wijls worden bepaald uit het verloop van den strijd, zonder dat voorafgaande verkenningen bepaald noodzakelijk zijn. Om maar een paar voorbeelden te noemen, zouden wij ons als geschikte momenten kunnen denken een vijandelijke terugtocht, zoodra deze zich duidelijk afteekent, en dus trein- of troepencolonnes langs de wegen zijn te ver wachten, het vallen van den avond, de treincolonnes welke zich op dit uur ter verpleging van de troepen veelal naar voren bewegen in aanmerking nemende, het verplaatsen van de vijandelijke artillerie, althans indien voldoende gegevens hiervan aanwezig zijn. Bij enkele manoeuvres werd reeds gebruik gemaakt van vlieg tuigen voor het verrichten van den slagaanval, al maakten ook de vredesomstandigheden het niet altijd even eenvoudig om het juiste moment te bepalen. In sommige gevallen bezigde men de luchtstrijdkrachten uitsluitend voor den strijd tegen de voorste linies der vijandelijke grondtroepen, waarbij dan steeds van het beginsel werd uitgegaan dat op het allerlaatste, beslissende oogenblik van den strijd, geen krachten mochten worden gespaard. Hiertegen valt natuurlijk niets in te brengenwaar in onze omstandigheden van een beslissend gevecht alles kan afhangen, moeten andere overwegingen zwijgen. Toch is het hier wel de plaats om, ook naar aanleiding van de ondervinding, welke bij dergelijke attaques werd opgedaan, te waarschuwen tegen het denkbeeld dat de vliegtuigen in het bijzonder geschikt zouden zijn voor den aanval tegen voorste troepen. Ongetwijfeld heeft de slagvliegdienst juist aan dit gebruik gedurende den grooten oorlog zijn ontstaan te danken, maar men vergete niet dat de omstandigheden tóén wel geheel anders waren dan tegen woordig. In den oorlog had het slagvliegtuig dat veelal ge pantserd was tot taak om bij den stormaanval met de infanterie samen te werken, dus om op het moment dat de stormende infanterie den steun van artillerie en mitrailleurs moet ontberen, vuur op den vijand te brengen en het tijdstip voor den storm aanval kon dan ook dikwijls worden aangegeven door het pas- seeren van de slagvliegtuigen. Als men zich echter de chaotische wijze van vooruitdringen bij den modernen aanval voorstelt, zal het duidelijk worden, dat 941

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 15