voorschrijft: „Daar men er op moet rekenen, dat de tegenpartij over afweerwapens beschikt, zal voor verkenningen, in het al gemeen niet beneden 1200 M. gevlogen mogen worden". Somtijds is het vliegtuig echter juist door de vredesomstandigheden wel gedwongen om tot op een zeer geringe hoogte te dalen ten einde de verkregen meldingen per berichtkoker bij het L. W. S. der Leiding af te schieten een beweging welke door de grond troepen dan wel wordt opgevat als te behooren tot de eigenlijke verkenning. Maar bovendien bestaat in uitzonderingsgevallen voor den luchtwaarnemer stellig de gelegenheid, om de onzekere gegevens •welke hij op grootere hoogte heeft verkregen uit te breiden, ■door in een enkele vlucht vlak langs den grond over dit object te vliegen. Daar de nadering hierbij volkomen verrassend plaats kan hebben, moet het gevaar, dat aan een dergelijken verkennings- stoot vastzit, niet worden overschat. Dat overigens deze aangelegenheid de volle belangstelling van de L. A. heeft, mag blijken uit een tweede aanhaling —„Men vliege niet lager dan de tactische toestand gedoogt, dat is in het algemeen niet beneden 1200 M. Het is zeer zeker mogelijk om buiten het bereik van den vijand te dalen (liefst ook buiten 's vijands gezichtsbereik) om daarna, laag vliegende, -een doel te „besluipen", maar dan moet dit ook volkomen ver rassend en in „scheervlucht" geschieden. Boven een bepaalde plek mag niet laag worden gecirkeld en het klimmen moet weer buiten het bereik van den vijand plaats hebben. Het zoogenaamde grillige vliegen, dat men bij vredesoefeningen veel ziet vertoonen, heeft geen waarde. Men bedenke, dat het beter is geen bericht mede te brengen dan een op onzuivere wijze verkregen bericht. In het eerste geval g-eft men geen blijk van gebrek aan intel ligentie, de tactische waarneming is nu eenmaal niet zoo zeer moeilijk omdat er buitengewone gaven voor worden vereischt, maar omdat het zien van troepen, in onze terreinen en onder onze overige omstandigheden zoo buitengewoon lastig is. Een geflatteerd bericht is een onding, dat een verkeerd denkbeeld geeft van de eigenschappen der luchtwaarneming. Aan den an deren kant blijft natuurlijk de volle appreciatie bestaan voor een waarnemer, die tactisch juist vliegende, toch niettegenstaande -alle moeilijkheden een verkenning met belangrijke resultaten verricht Het bovenstaande werd reeds geschreven voor het resultaat der vliegtuigwaarnemingen bij de oefeningen in Oost-Java bekend was. Het is merkwaardig dat juist nu moet blijken, welke belangrijke verkenningen bij deze manoeuvres plaats hadden en daarnaast, van hoeveel waarde een tweetal series op één dag ogenomen luchtfoto's waren. Wat de waarde der tactische ver- 945

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 19