1. MANOEUVRE-ERVARINGEN BH HET GEBRUIK VAN VLIEGTUIGEN door C. C. KÜPFER, Kapitein-Vliegenier. Het zijn in het bijzonder die manoeuvres, waarbij de vlieg tuigen ver van het centrale kamp te Andir op vliegvelden en noodlandingsterreinen moeten worden ondergebracht, welke de laatste jaren een schat van ervaring voor het luchtwapen hebben opgeleverd. Hoewel de ondervindingen, welke de L. A. ten opzichte van meer interne aangelegenheden heeft opgedaan, zooals de te treffen technische voorzieningen, de wijze van com mando-voering over de betrokken afdeelingen, de taak van den berichtofficier en de verbinding langs den grond tusschen de luchtstrijdkrachten en den gezaghebbende ter wiens beschikking zij zijn gesteld, zeker niet de minst belangrijke zijn, toch is het wel van zelfsprekend dat de gegevens, welke werden verkregen omtrent het tactische optreden der vliegtuigen hier, in de eerste plaats dienen te worden vermeld. Aan den anderen kant mag men de resultaten echter ook weer niet te hoog aanslaan. Er zijn verschillende omstandigheden op te sommen, waardoor de werkwijze van het luchtwapen bij be doelde manoeuvres op minder juiste wijze tot uiting moet komen dat ligt aan den aard der oefeningen, welke natuurlijk niet spe ciaal ten behoeve van de L. A zijn opgezet en daardoor slechts een beeld kunnen geven van de samenwerking tusschen de lucht strijdkrachten en betrekkelijk kleine troepeneenheden. Bij het in treden van den oorlogstoestand staan de partijen reeds op tactische afstanden, terwijl het vliegtuig zich op velerlei gebied juist in het bijzonder voor strategische actie leent en verder is de geheele ruimte waarbinnen het gevecht zich afspeelt meestal te klein, zijn de geboden objecten te verspreid en als gevolg van de vre- desomstandigheden te onbelangrijk, dan dat de actie in de lucht een juist beeld zou kunnen verschaffen van haar waarde in oor logstijd. Veelal is het bovendien, den tactischen opzet der ma noeuvres in aanmerking nemende, niet mogelijk om een onder stelling omtrent den „luchttoestand" te ontwerpen, welke een bij benadering juiste voorstelling geeft van de sterkte en het optreden der wederzijdsche luchtstrijdkrachten. Zoo ziet men 927

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 1