het bosch schaarsch en wat erger is onze stafkaarten geven daarvan een optimistisch beeld, doordat de bevolking sedert het afdrukken der kaarten veel meer gronden in cultuur nam. Bovendien kan op bevolkingsgronden maar niet links en rechts gratis gekapt worden, en het goedkoop houden van de oefe ningen is een eerste vereischte. Ook zijn er sommige stukjes bosch buiten de boschreserve waar een kapverbod op rust. Wellicht dat ter plaatse aanwezige collega's den leider kunnen inlichten omtrent het terrein, in de eerste plaats „waar het bosch ligt en wat daarin mag worden gedaan". Is dit niet het geval, dan dient hij zich toch op andere wijze op de hoogte te stellen, bij voorkeur door een verkenning ter plaatse. Niet ieder beschikt evenwel over een snel vervoermiddel, zoodat dit vaak te veel tijd zou vorderen. Toch zullen ook onder gunstige omstandig heden niet alle details verkend kunnen worden; een min of meer globale indruk van het terrein wordt zeker verkregen verschil lende andere inlichtingen kan het bestuur ter plaatse verstrekken. Bij de verkenning wordt dan het ontworpen schema getoetst, v. w. b. uitvoerbaarheid en doelmatigheid, aan den werkelijk be- staanden toestand. Bijzondere aandacht vragen daarbij dan de bivakplaatsen omtrent de aanwezigheid van water kan ook het bestuur gewoonlijk wel in groote trekken inlichten; verder: veran deringen in de begroeiing, terreinen geschikt voor hinderlagen, beschietingen, schuilplaatsen e. d., aan de hand van de ont worpen oefening. De verpleging levert voor de kleine onderdeelen, waar het hier om gaat, normaal geen moeilijkheden op. Toch kan in sommige streken een verrassend gebrek aan sommige ingrediënten zijn, zoodat het zaak is hiernaar te informeeren, tenzij men zich juist als oefening z. n. wil behelpen. In verband met de beschikbare transportmiddelen en de prijzen in de betrokken streek vivres boven de drie dagen bij den man uit het garnizoen mee te nemen, of ter plaatse aan te koopen. Ook al kan men gebruik maken van de treinpaarden van het bataljon, naar het plaatselijk koelieloon vragenhet kan voor komen, dat toch onverwacht koelies noodig blijken, b. v. voor transport van zieken, of indien tegen verwachting en ondanks verkenning een weg ongeschikt blijkt te zijn voor karren of draag- paarden door plotselinge zware regens. 948 Althans indien de oefening niet tevens onverwacht machtsvertoon tot doel heeft. Natuurlijk zijn zeer wel oefeningen „op de kaart" te ontwerpen. Het te voren bekijken van het terrein bespaart echter onaangename verrassingen. De verkregen terreinkennis vergemakkelijkt bovendien de leiding tijdens de oefening.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 22