neel ter plaatse. Andere in acht te nemen voorzorgsmaatregelen tegen ongewenschte beschadiging van het bosch kunnen worden aangegeven, zooals het met de patrouilles meezenden van mantri's, om de plaatsen waar gekapt mag worden aan te geven. Het behoeft geen betoog, dat de aanwijzingen van houtvesters, boscharchitecten en met patrouilles meegaande opzichters of mantri's nauwgezet behooren te worden opgevolgd, en dat vooral niet door onnoodige vernielingen misbruik moet worden gemaakt van de gegeven vergunning. De oefeningen kunnen dan vaak de werkelijkheid zeer dicht benaderen. De vredestoestand en de bepaalde handelingen, welke de leider wenscht te doen beoefenen, maken het natuurlijk onmo gelijk om oneigenlijkheden geheel te vermijden. Bij geboden zuinigheid heeft het betrekken van boschbivaks bovendien het voordeel, dat geen inkwartieringsgeld behoeft te worden uitgegeven. Wanneer dan eindelijk de zaak „klappt" of in zuiver Nederlandsch „tjotjok-t", wordt uit de oorspronkelijke sche matische aanteekeningen aan de hand van verkregen inlichtingen en terreinkennis de onderstelling uitgewerkt: Bataljon Infanterie. Compagnie. v/m 2 t/m 7 Juni 1930. (Kaartblad 1 50.000, JAVA. Res. Preanger-Regentschappen. Blad 37 B.) Onderstelling. Een patr. van het Det. TJ1MAHI, sterk 3 brigades inf., ct. S. M. I. X, patrouilleerende tot machtsvertoon, gaat in den laten namiddag van 3 Juni bij Pr. PETENG (C3) in bivak. Gedurende eenige jaren is het in het patrouillegebied vol komen rustig. 950 MEERDAAGSCHE OEFENING (V. P. T. 1.) Zie ook bijgaande schets. De kaarten van het oefenterrein zijn als regel niet talrijk. In de eerste plaats behooren leider en cn. van onderdeelen der tegenpartij met zelfstandige opdracht daarvan te worden voorzien. Schiet er geen kaart meer over, dan zullen de patr. cn. moeten loopen op een patr. kaart. De vervaardiger behoeft geen teekengenie te zijn, integendeel: hoe meer foutjes en hoe minder details hoe liever. In dit geval waren voldoende kaarten beschikbaar en werd geen schets gebruikt; het voor een groot deel wegen- en kampoengrijke terrein zou de moeilijkheden van het loopen op een patr. kaart niet tot haar recht hebben doen komen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 24