oefeningen een eind rotan voorzien van een handlis van touw door den man te laten meenemendit instrument wordt dan in de hand gedragen onder omstandigheden, waarin in werkelijkheid de klewang getrokken zou worden. Waar het veroveren van een benteng op het program staat, neemt de tegenpartij tot het maken van deze sterkte althans een uiterlijk zoo getrouw mogelijke nabootsing daarvan pionier gereedschap mee. Aangezien hier ter tijdsbesparing spoorwegvervoer van en naar het oefenterrein plaats heeft, zij er aan herinnerd, dat dus het ontwerpen van de oefening en de eventueele verkenning geruimen tijd van te voren moeten geschieden. Dit zou een bezwaar kun nen zijn, indien daarna zou blijken, dat de oefening niet op het gewilde tijdstip zal kunnen aanvangen, ware het niet, dat het ontwerp en de eventueel vergaarde terreinkennis dan altijd later te pas komen. De bivakplaatsen zijn, ook naar aanleiding van de verkenning, uitdrukkelijk aangegeven, opdat de leider, die uiteraard dikwijls bij de tegenpartij zal overnachten, de patrouille steeds gemakke lijk zal kunnen bereiken, hetzij persoonlijk, hetzij met berichtge vers. De noodzakelijkheid van het aangeven van de beperkingen, welke de patrouille zich in de boschreserve moet opleggen is hiervóór reeds betoogd. De tegenpartij komt veel eerder in het oefenterrein aan dan de patrouille. Hierdoor is het mogelijk de handelingen van de verzetspartij grondig voor te bereiden, o. a. door kader en man schappen vertrouwd te maken met het terrein, en door elke actie door een minutieuze verkenning te laten voorafgaan, hetgeen gewenscht is voor het vlotte en voor de patrouille natuur lijke verloop van de oefening. Aan den leider, om door de berichtgeving en het optreden van de tegenpartij de oefeningen inderdaad het gewenschte verloop te doen hebben. Beperken van de zelfstandigheid der patrouille commandanten of ingrijpen in hun handelingen dient te worden vermeden gemaakte fouten komen door het optreden der ver zetspartij vanzelf aan het lichtde leider is in staat door kleine wijzigingen in de opdracht aan de tegenpartij of het optreden van een achtergehouden afdeeling foutieve of goede maatregelen te doen uitkomen. Een beginsel dat immers ook in het algemeen voor onze A. V. O. oefeningen gehuldigd wordt. Overigens is het voor het vlotte verloop van de oefeningen noodig, dat het optreden der verzetspartij telkens nauwkeurig wordt voorbereid, waarbij met meer dan één mogelijkheid rekening kan worden gehouden. Z. m. behoort een verkenning aan elke handeling vooraf te gaan. Daartoe aangewezen kader en man- 953 DE LEIDING.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 27