schappen genieten z. v. m. zelfstandigheid bij de voorbereiding en uitvoering der opdrachten, hetgeen blijkens de ervaring ani- meerend werkt. Toch zullen deze opdrachten zorgvuldig en scherp omlijnd moeten worden uitgegeven op de gewone wijze moet indien de opdracht niet in een schriftelijke instructie is vervat geno teerd en herhaald wordenplaatsen voor aanvallen e. d. zijn als regel persoonlijk in het terrein aan te geven. In sommige op zichten kan men bijna niet pietluttig genoeg zijn. Doet men dit niet, dan bestaat groote kans, dat de opdracht verkeerd wordt begrepen, op een verkeerd oogenblik tot uit voering komt, of en dit vooral bij beschietingen overdreven wordt door een te lang volgehouden verontrusting van de pa trouille, waardoor deze overprikkeld wordt en de aandacht ver slapt, te meer waar de eigen goed uitgevoerde handelingen o.a. vuur, op de verzetspartij geen uitwerking blijken te hebbenen dit is juist het tegenovergestelde van wat men wenscht te be reiken. in den korten tijd, waarin de oefening zich afspeelt, ge beurt toch al méér dan in de meeste patrouille-gebieden in jaren. Ter vermijding van dergelijke gebeurtenissen behooren de uit voerders der actie van de verzetspartij bij voorkeur oud kader of oude manschappen met „buiten-ervaring" te zijn. Mondeling over te brengen berichten dienen te worden gerepeteerd (nadat de leider zijn bedoeling aan den berichtgever heeft duidelijk gemaakt, kan deze zelf den vorm daarvan aangevendeze moet dan echter door den leider gecontroleerd en goedgekeurd worden), zoo ook het optreden van verzetslieden, welke bij doelmatige actie van de patrouille gevangen genomen zullen worden, gidsen e. d. Dik wijls zal een groote mate van tooneelspelkunst vereischt worden, vooral indien men een bepaalden indruk van betrouwbaarheid of onbetrouwbaarheid van den betrokkene tegenover den patrouille commandant wenscht te vestigen. Alle verrichtingen moeten z. m. gecontroleerd worden, rapport omtrent verrichte verkenningen ingenomen. Té nauwkeurig kan men hierbij niet zijn, en ook dan nog kan het voorkomen, dat een handeling van de „djahats" niet geheel naar den wensch van den leider verloopt. Daarom is het gewenscht elk bericht dubbel d. w. z. in verschillende vormen en met eenigszins af wijkenden inhoud te geven, om zeker te zijn, dat de patrouille commandant inderdaad het gewenschte uitgangspunt voor zijn volgende maatregelen heeft. Bovendien moet de leider eventueel de bewegingen van een deel van den trein e. d. regelen, de handelingen der patrouille(s) volgen en controleeren, en wel zoodanig, dat deze niet den indruk krijgt, dat het verschijnen van den leider het begin van een of andere actie beteekent. Hoewel hij zich met één of twee ordonnansen w. o. een goed spoorzoeker z. m., om b. v. te kunnen nagaan of een afdeeling 954

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 28