te controleeren, waarna hij de oefening beurtelings bij beide patrouilles volgt. Op den terugweg wordt dan nog eens de benteng bekeken. In het bivak van de verzetslieden worden dan de noodige ma terialen voor de verdere afwerking, zooals randjoes, onderdeelen van de poort, klaargemaakt Verder wordt dien avond nog een berichtgever afgezonden met een brief van het kampoenghoofd GENTONG te ontwer pen door een niet-Europeesch gegradueerde aan den patr. ct. en betreffende het opwerpen van de benteng. Dat de verdubbeling van dit bericht geen overbodige voorzorg was, bleek achterafWèl was een der gevangenen in het patr. bivak gaan „praten", doch de wachtct. maakte de fout daarop geen acht te slaan, terwijl de patr. ct. verzuimde uit zich zelf de gevangene nog eens aan een ondervraging te onderwerpen. Voor 6 Juni wordt dan alleen een vroegtijdig uur van afmarsch aangegeven om de benteng af te werken en te bezetten. Den patr. ct. is reeds bevolen de gevangenen 's morgens vrij te laten, en met een bericht van den door de patrouille te volgen weg in de richting van GENTONG te zenden. 6 Juni kan dan eerst leiding gegeven worden aan de werk zaamheden aan de benteng en instructie betreffende de wijze waarop de verdediging gevoerd zal worden hierbij wordt niet in details afgedaald, omdat vooral hier het optreden der verzets lieden in hooge mate zal afhangen van de handelwijze van de patrouille. Bij het opvangen van het bericht van den patr. ct. bleek, dat deze geheel vertrouwende op zijn berichtgever een onjuist beeld van de ligging van de benteng had, en de patrouille te vroegtijdig had gesplitst. Dit en het nalaten van een verken ning werd door den leider gestraft door het zwakste deel van de patrouille door een bergrug van de rest gescheiden, toen het reeds dicht bij de benteng was gekomen een verwoede klewang- aanval te doen ondergaan en terug te doen slaan. Na zich nl. op de hoogte te hebben gesteld met de plannen van den patr. ct., de wijzigingen daarin toen de andere ligging van de benteng hem duidelijk werd, en van de uitvoering van deze plannen begaf leider zich weder naar de benteng, teneinde door het optreden der verzetslieden de door de patr. gemaakte fouten te laten uitkomen. Het nalaten van een verkenning veroorzaakte bovendien nog het ontbreken van afsluitingsgroepen aan de niet aangevallen zijdendeze fout werd geaccentueerd door het ontkomen van het grootste deel der bende, op zoodanige wijze, dat dit door de patrouille werd opgemerkt zonder er evenwel iets tegen te kunnen doen de vluchtenden waren nl. voor de patrouille slechts zichtbaar kort voor zij een dekking bereikten. 959

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 33