3. VOOR HET LAATST TANNENBERG door M. H. DU CROO, Kapitein van den Generalen Staf. (Zie I. M. T. '29 No. 8 en 12 '30 No. 5 en 6). In het I. M. T. no. 9 bl. 904 e.v. werden eenige door den luitenant kolonel SLOTHOUBER uit de Weensche Neue Freie Presse ver taalde artikelen van Winston Churchill opgenomen. Deze artikelen werden door den bewerker nader aangeduid als te zijn geschreven door iemand, „die in de oorlogsjaren ongetwijfeld van veel op de hoogte kan zijn, van wat ons gewonen stervelingen onbekend moet blijven, en die bovendien kan beschikken over de inlichtingen van den Britschen attaché, den generaal Knox, die bij Samsonow's legerstaf was ingedeeld". Met andere woorden deze artikelen konden dus aanvaard worden als een nieuwe bron ten aanzien van een oorlogsgebeuren uit den bewegingsstrijd, dat tot de belangrijkste en meest omstre- dene behoort. Juist daarom komt het schrijver dezes gewenscht voor in dit tijdschrift de verklaring neer te schrijven, dat zij als zoodanig een teleurstelling brengen en in waarde niet hooger gesteld mogen worden dan een middelmatig, betrekkelijk haastig neergeschreven, vluchtig bewerkt dagbladartikel, dat zich in hoofdzaak bepaalde tot compilatie. De gewezen First Lord of the Admirality heeft zich in zijn werk The World Crisis" inderdaad een publicist van beteekenis ge toond. Doch in deze artikelen brengt hij niets nieuws, niets, dat in behoorlijk gedocumenteerde werken door anderen niet reeds ver meld, beschreven en kritisch verklaard of ontleed werd. In hoofdzaak maakte de heer Winston Churchill klaarblijkelijk gebruik van Hoffmann, Tannenberg, wie es wirklich war Danilov, La Russie dans la guerre mondiale Groener, Das Testament des Grafen Schlieffen Kabisch, Streitfragen des Weltkrieges (vermoedelijk) Major General Sir Alfred Knox „With the Russian Army 1914 1917" (uitgave Hutchinson). 961

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 35