De naam van den schrijver en de titel van het laatstgenoemde werk mogen aantoonen, dat de inlichtingen van den generaal Knox tegenwoordig ook meer algemeen beschikbaar zijn. Voor zoover schrijver dezes, de artikelen vergelijkende met den inhoud der bovenbedoelde werken, een en ander kan nagaan, brengen die artikelen uitsluitend iets nieuws in den categorischen impératief, gebezigd in de volgende opschriften „De ware over winnaar van Tannenberg. Niet von Ludendorff maar Generaal Von Frangois" en „De ongehoorzaamheid van generaal Von Frangois tegen Von Ludendorff beslist de overwinning" De waarde van een dergelijk „hoofdje" voor een dagbladartikel valt niet te ontkennen de waarde, bepaald naar een kritisch- strategischen maatstaf, blijft twijfelachtig. Schrijver dezes hoopt dit hieronder, rekening houdende met de plaatsruimte, in het kort te kunnen aantoonen. Eerst echter dienen enkele hinderlijke onnauwkeurigheden, welke in een kritische beschouwing van gedegen waarde niet mogen voor komen, te worden rechtgezet. Er werd geen II korps bij het oorspronkelijke 8e Duitsche leger ingedeeld (bi. 910, 3e alinea)het II korps (afkomstig van Stettin, cdt. generaal Von Linsingen) behoorde van huis uit tot het le leger (v. Kluck) en is op het Wesffront ingezet. Deze fout wordt tweemaal gemaakt, is dus geen verschrijving zeer waarschijnlijk werd bedoeld het I Reserve-korps (Generalleut- nant O. v. Below). Voorts is het XX korps (v. Scholtz) nimmer op zijn linkervleugel versterkt geworden door het III Reserve-korps (bi. 911, op één na laatste alinea) het III Reserve-korps (generaal v. Beseier) be hoorde tot het le leger en werd belast met de belegering van Ant werpen. Klaarblijkelijk is hier bedoeld de 3e Reserve-Divisie (General- leutnant v. Morgen). Ook bestonden er geen „divisiën von der Goltz" (bl. 911, op één na laatste lid) Generalleutnant Freiherr v. d. Goltz voerde het le Landweerkorps aan, bestaande uit de 33e en 34e Landweer brigade, totale sterkte 12 bataljons, 4 eskadrons en 4 batterijen (Hoffmann spreekt van een landweerdivisie). Dit korps, komende uit Sleeswijk-Holstein, werd sinds den 27en 's morgens te Biesellen ontladen omtrent zijn verrichtingen op den 28en 's morgens schrijft Hoffmann »De divisie v. d. Goltz was in den ochtend van den 28en nog niet geheel verzameld tengevolge van vertraging bij het spoor wegvervoer ontbraken nog 5 bataljons en 3 batterijen". Bij het oprukken van de overige 7 bataljons en 4 eskadrons,, slechts gesteund door één batterij, tegen de Russische stelling bij 962

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 36