Moerken, Oost van Hohenstein, werd de voorwaartsche beweging reeds ten N. van Moerken tot staan gebracht slechts het tijdig ingrijpen van de 6e brigade der 3e Reserve Divisie hielp hier de landweerdivisie, wier linkervleugel en flank reeds door de Russen bedreigd werd, uit een alleronaangenaamste positie. Tenslotte het pittoreske verhaal op bi. 913, op 4 na laatste lid, hoewel ontleend aan Hoffmann's „Tannenberg, wie es wirklich war", is nog slordig weergegeven of vertaald Griinert is aan deze grap volmaakt onschuldig het voorstel tot de weddenschap werd gericht tot den generaal der cavalerie Dohna, die zich bij het hoofd kwartier bevond (Fransche vertaling, bl. 323). De bovenstaande aanteekeningen zouden echter ongeschreven zijn gebleven, ware het niet, dat in de bedoelde artikelen plotseling de roem van dezen slag en voor een niet geringer tijdsbestek dan de gansche eeuwigheid, wordt opgeëischt voor den commandant van het Duitsche I korps, generaal Von Frangois. Daartegen past wel eenig protest en bij dit protest kunnen bovenstaande aanteekeningen de waarde van de artikelenreeks als strategische studie nader helpen bepalen. Generaal Vo.n Francois is inderdaad een der beduidende Duitsche korpscommandanten in het aanvangstijdperk van den wereldoorlog geweest. Op zichzelf beschouwd, zegt dit niet zoo heel veel. Een citaat uit „Schlieffen" door H. Rochs kan dit illustreeren „So sagte Schlieffen noch in Dezember 1912 dein General Von Haussmann „ich fiirchte, die operative Unerfahrenheit der höheren Führer wird mal in ein wüstes Jagen um den Pour le mérite ausarten". Bei Schlieffens Tode waren von den 27 höchsten Kommando- stellen Preussens 13 Generale, also die Haifte, Nichtgeneral- stabler, also mehr oder wenig operativ nicht geschult. Diejenige, auch unter den Divisionaren, die es unter ihrer Würde gehalten hatten im Friedenzu studieren, versagten in den grossen Ver- haltnissen des Weltkrieges". In de laatste jaren van Schlieffen's optreden als chef van den Generalen Staf v. Francois was toen kolonel heeft v. Fran cois zich zeer beijverd om de officieren van den Generalen Staf ook tot studie en oefening op het gebied van verpleging in alge- meenen zin te brengen „diese Bestrebungen, die bahnbrechend für diese Verpflegungsstudien geworden sinds, hat Schlieffen in weitgehendster Weise unterstützt (Hugo Rochs „Schlieffen"). Bij den aanvang van den oorlog commandeerde generaal v, Frangois het 1 korps. En hij opent den strijd in O. Pruisen met dat, wat Winston 963

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 37