Dit eenigszins lange, maar daardoor ook volledige citaat teekent en veroordeelt deze eerste, eigendunkelijke en eigenmachtige oor logsdaad van den generaal Von Frangois volkomen. Uit die daad ontstaat het noodelooze en nuttelooze gevecht bij Stallupönen en uit dit gevecht vloeit weer middellijk de slag bij Gumbinnen voort, welke zonder Hoffmann tot de ontruiming van Oost-Pruisen beoosten den Weichsel en nimmer tot Tannenberg zou hebben geleid. En dit strategisch en ook tactisch foutief bedachte en doordachte initiatief staat op de debetzijde van den generaal Von Frangois. Slechts enkele dagen later vangt de aan „Frictionen", aan wrij vingen, misvattingen en ook aan minder doordacht initiatief der onderbevelhebbers rijke slag van Tannenberg aan. „On voit ainsi que l'éducation de nos chefs, dressés a prendre des initiatives, n'était pas sans inconvenients", zucht Hoffmann (26 Augustus - de 3e Reserve-Divisie voert de order om de Drewenz in de richting van Hohenstein over te trekken niet uit) „il est possible qu'au début de la guerre les généraux allemands aient été sous l'impression laissée par les exercices tactiques du temps de paix, oü la solution modèle comportait toujours une modification a l'ordre regu". In den slag bij Tannenberg pleegt v. Francois lijdelijk verzet ten aanzien van het verschuiven van het tijdstip voor den aanval op Usdau. Het verloop van den slag „das Glück von Tannenberg"! heeft, afgescheiden van het onvoorwaardelijk af te keuren middel, het beoogde doel doen bereiken. MaarGroener zegt: „Somit hatte zunachst einmal der kommandierende General über das Oberkommando den Sieg davon getragen. Da die Russen davon nichts merkten und auch sonst mit Blindheit geschlagen waren, benutzten sie Zeit und Gelegenheit nicht, urn auszer den beiden Kavallerie-Divisionen starke Krafte südlich Heinrichsdorf bereitzustellen, und am 27. durch einen Flankenangriff auf Graliau die Entscheidung herbeizuführen. Mit der bei Heinrichsdorf den deutschen rechten Fiügel deckenden 5. Landwehr-Brigade waren die Russen bei gleichzeitigen überraschenden Angrif von drei Seiten leicht fertig geworden. Zum Glück für die Deutschen lagen solche Plane der schwerfalligen russischen Natur nicht." Wat dient in dezen nu geprezen en dankbaar geloofdde lijde lijke maar „bewuste en weloverwogen tegenwerking van de plannen van den staf" (1. M. T. bl. 910. 2e lid), welke zeer wel een ka- tastrofe kon veroorzaken ofdas Glück von Tannenberg? Op den 28en is von Frangois andermaal ongehoorzaam. „Weder negeerde von Frangois dit bevel en trok bij mti groot gevaar maar na zuivere waardeering van de ongeschiktheid van 965

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 39