En hoewel von Kluck zijnerzijds voortreffelijke en voortreffelijk uitgevoerde maatregelen neemt om de dreigende omvatting zelf door een omvatting te veronzijdigen, ontstaat door zijn omzwaaiende bewegingen een gat tusschen het le en 2e leger, andere bevel hebbers verliezen hun zelfvertrouwen en het geloof aan eigen kracht eninstede van „das Gltick von Tannenberg" ontstaat ,,le miracle de la Marne". Moet nu von Kluck worden beschouwd als de ware verliezer van den Marneslag Uit het bovenstaande moge blijken, dat schrijver dezes de juichende conclusie van den heer Winston Churchill, voor zoover zij den generaal von Frangois betreft, niet kan onderschrijven. En het kan dan ook nuttig zijn om en hiermede zij dit artikel tevens besloten naast de conclusie van een man van beteekenis, die echter op dit gebied slechts als dilettant genoemd kan worden, ter vergelijking de conclusie van een anderen man van beteekenis te stellen, die niet alleen tot de toonaangevende militaire critici, maar ook tot de vooraanstaande leerlingen van wijlen Graf Schlieffen behoort van Groener „Die gröszte Errungenschaft des Sieges lag auf moralischem Gebiet. Tannenberg hatte gezeigt, dasz weder die russische Masse noch die russische Führung zu fürchten war, wenn nur „das Gliick von Tannenberg' Bestand hatte. Worin bestand dieses Glück? War es „Kriegsglück", von dem man gemeinhin zu sprechen pflegt? Gewisz war auch dieses dabei, aber doch nicht allein, es war weit mehr, es waren die militarischen Fahigkeiten und Tugenden, die wie ein Magnet das Kriegsglück an sick Ziehen die Folgerichtigkeit der operativen Idee und die Beharrlichkeit der Ausführung" 969

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 43