'batterij commandanten. De batterijcommandant zet de opgegeven lijn uit op de kaart, terwijl de ondercommandant zijn meettoestel in de richtbasis plaatst. Moet de batterij in de richting worden gebracht op een doel, dan meet de battërijcommandant den hoek uitgaande van dat doel rechtsomgaande naar de richting van de richtbasis m.a. w. hij be paalt op de kaart met de celluloidplaat de hoek naar een beken de meetlijn. De ondercommandant richt met den gecommandeerden stand in de richting van de richtbasis, maakt dus eveneens gebruik van de zelfde meetlijn. Beide commandanten gebruiken alzoo dezelfde meetlijn n.l. de richting van de richtbasis, doch kunnen hiertoe eerst overgaan ■nadat verschillende tijdroovende manipulatie's zijn verricht. Door de invoering van den boussolehoekmeter is volgens onze bescheiden meening hieraan te ontkomen door geen richtbasis meer uit te zetten, doch de noordlijn op de kaart als meetlijn aan te nemen. Of de batterijcommandant op de kaart een hoek op meet ten opzichte van een andere meetlijn, zal van geen invloed zijn op de verrichting. Integendeel, het spaart tijd uit en geeft minder kans op fouten en vergissingen. Vereischte is echter, dat gebruik wordt gemaakt van kaarten voorzien van de nieuwe ruiteering, aangezien de noordlijnen hierop praktisch uitloopen op 'het geografisch noorden. Mocht de hoek tusschen doel en noord- lijn te scherp worden, waardoor het opmeten van het gevraagde azimuth niet mogelijk of te onnauwkeurig is, dan maakt men gebruik van de oostwestlijnen en houdt hiermede rekening. De ondercommandant, die nu niet meer met zijn meettoestel in de richtbasis behoeft te gaan staan, gebruikt thans zijn in strument magnetisch en is in een minimum van tijd gereed. Zooals reeds eerder vermeld is het gebruik van den bous solehoekmeter als zoodanig mogelijk in verband met de groote nauwkeurigheid van het instrument. Nu rijst allicht de vraag of het magnetisch in de richting brengen van de batterij niet in nauwkeurigheid achter staat bij het gebruik van een richtbasis, waarbij het instrument als zuiver hoekmeetinstrument kan worden benut, terwijl door het leggen van èèn richtbasis per afdeeling het onderling verband gewaar borgd is. Deze vraag moet bevestigend beantwoord worden. Om echter aan te geven waarom toch wordt voorgestaan geen richt basis meer uit te zetten, tevens in verband met de voren ge noemde voordeelen, moeten wij ons even begeven op het gebied van den meettroep. Hoe wordt door den meettroep een richtbasis uitgezet In bijna alle gevallen wordt een richtbasis uitgezet door mid del van het magnetisch instrument. De batterijstellingen worden zoodanig verkend, dat van een maximum dekking kan worden 986

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 60