gebruik gemaakt, zoodat meestal geen gebruik kan worden ge maakt van getrianguleerde of andere bekende punten. Ligt een stelling min of meer open of wordt door omstandig heden een randstelling betrokken, dan zal toch in de meeste ge vallen niet gerekend kunnen worden op bekende terreinpunten, hetzij doordat deze niet aanwezig zijn, hetzij dat deze zich niet scherp afteekenen. De meettroep zal dus in de praktijk magnetisch de richting van de richtbasis vast leggen. Maar dan is er ook geen enkel bezwaar, dat de batterij commandant en de ondercommandant de batterij magnetisch in de richting brengen. Een hoo/dvereischte is echter, dat de miswijzing van de ver schillende boussolehoekmeters zoo zuiver mogelijk wordt bepaald. Dit bepalen van de miswijzing moet geschieden op het gevechts- veld, volgens methoden, welke hier niet zullen worden behandeld doch waarvoor verwezen wordt naar het t. g. t. uit te geven Voor schrift voor den Terreinmeetdienst. Terloops zij vermeld, dat het astronomisch bepalen van de miswijzing een punt van overweging uitmaakt en voor meer ingewijden een studie ten volle waard is. De stellingofficier zal dus beginnen met de miswijzing of de clinatie van zijn boussolehoekmeter te bepalen en verifieert daarna ter plaatse de meetinstrumenten van de batterijen. Mochten in de naaste toekomst de batterijcommandanten worden voorzien van kaarten 1:25 000, dan zal de nieuwe wijze van werken een aanzienlijke tijdsbesparing met zich mede brengen, zonder dat te kort wordt gedaan aan de nauwkeurigheid, welke vereischt wordt. De algemeene gang van zaken bij het voorbereiden van een stelling, welke des nachts betrokken zal worden, bestaat in het verkennen van de opmarschwegen, de plaatsen van de stukken en het vastleggen van de richting der vuurmonden op hulp- en nachtrichtpunten. Deze verrichtingen geschieden overdag, teneinde des nachts of tegen den ochtendstond het vuur zoonoodig on middellijk te kunnen openen. Afgescheiden van het verkennen van de opmarschwegen en de plaatsen der stukken, bestaat met den nieuwen boussolehoekmeter de mogelijkheid om des nachts nauwkeurig de richting van de vuurmonden vast te leggen op richtpunten. Het instrument wordt dan weder magnetisch gebruikt, nadat overdag de miswijzing door den stellingofficier is bepaald. Het verifieeren van de boussolehoekmeter in de batterijen levert in verband met de verlichtingstoestellen, niet het minste be zwaar op. 987 B. HET VOORBEREIDEN VAN STELLINGEN TEN BEHOEVE VAN EEN NACHTELIJKE STELLINOVERANDERING.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 61